ECB'den temmuzda 25 BP artış bekleniyor

ECB'den temmuzda 25 BP artış bekleniyor

Reuters anketine göre ECB mevduat faizini Temmuz'da 25 baz puan arttıracak, Eylül sonuna kadar negatif faizden çıkacak.

A+A-

Avrupa Merkez Bankası'nın on yıldan uzun bir süredir ilk kez Temmuz ayında mevduat faizini artırması ve bir yıl içinde % 30'luk bir resesyon ihtimaline rağmen Eylül'deki bir sonraki toplantısında negatif bölgeden çıkarması bekleniyor.

Enflasyonun Nisan ayında %7,5'lik on yılın en yüksek seviyesine ulaşması ve hemen hemen tüm diğer büyük merkez bankalarının faiz oranlarını yükseltmesiyle birlikte, ECB Başkanı Christine Lagarde geçen hafta politika yapıcıların erken faiz artırımı çağrılarını destekledi.

10-16 Mayıs arasında gerçekleştirilen ankete katılan ekonomistlerin çoğunluğuna göre, bankanın şimdi tahvil alım programını Temmuz ayında bitirmesi ve bunu birkaç hafta sonra 25 baz puanlık mevduat faizi artışıyla takip etmesi bekleniyor.

Yakın zamana kadar, tahminciler ECB'nin şu anda % -0,50 olan mevduat faizini yükseltmek için yılın son çeyreğine kadar beklemesini bekliyordu.

Üçüncü çeyrekte mevduat faizinin artmasını bekleyen 48 ekonomistin 46'sından 26'sı, faizlerin dönem sonunda 50 baz puan artacağını ifade ederek, hem Temmuz hem de Eylül toplantılarında çeyrek puanlık hareketlere işaret ediyor.