Ekonomiye güven eylülde arttı

Ekonomiye güven eylülde arttı

Ekonomik güven endeksi Eylül'de bir önceki aya göre yüzde 20,8 oranında artarak 72,66 değerinden 87,81 değerine yükseldi

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin ekonomik güven endeksini açıkladı. Buna göre ekonomik güven endeksi Eylül'de bir önceki aya göre %20,8 oranında artarak 72,66 değerinden 87,81 değerine yükseldi. 
Ekonomik güven endeksindeki artış, hizmet sektörü, reel kesim (imalat sanayi) ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

 
Eylül ayında hizmet sektörü güven endeksi 96,23 değerine, reel kesim güven endeksi 107,1 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi 81,99 değerine yükseldi.
 
Eylül ayında tüketici güven endeksi 74,29 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi ise 97,99 değerine geriledi. Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetliyor. 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.