Elektrik üretiminde rüzgar enerjisinin payı artacak

Elektrik üretiminde rüzgar enerjisinin payı artacak

Dünya elektrik elektrik ihtiyacının beşte biri rüzgardan karşılanacak

A+A-

Global Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC), maliyet azaltımı ve iklim değişikliği hedeflerinin yakalanması çabaları çerçevesinde rüzgar enerjisine yatırımın artmasını ve 2030 yılında dünya enerji ihtiyacının yüzde 20'sini rüzgardan karşılanmasının beklendiğini açıklandı

GWEC bugün Pekin'de yayınladığı raporda, rüzgar enerjisi kapasitesinin 2030'da hali hazırdaki seviyesinin 5 katına çıkarak 2110 GW seviyesine ulaşacağını öngördüklerini belirtti. Rüzgar enerjisi kapasitesinin bu seviyeye ulaşması için yıllık 200 milyar euro yatırım gerektiğini belirten GWEC, rüzgar enerjisi üretiminin tahmin edilen seviyeye ulaşmasının karbon salınımını yıllık 3,3 milyar ton azaltacağını da vurguladı.

GWEC, Çin'in rüzgar enerjisinde kapasitesinin cari seviyesine göre 4 kat artarak 666,5 GW seviyesine ulaşacağını da tahmin etti. 2015 yılı sonunda yüzde 17 artarak 433 GW olan global rüzgar enerjisi kapasitesinin bu yıl 60 GW civarında artması bekleniyor. Geçen yıl 30,8 GW kapasite artışı sağlayan Çin'in bu yıl kapasitesini 20 GW'nin üzerinde artırması bekleniyor. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.