Elektrik ve doğal gaz sayaçları 3 ay okunmayacak

Elektrik ve doğal gaz sayaçları 3 ay okunmayacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, koronavirüs salgını nedeniyle  elektrik ve doğal gaz sayaçlarını 3 ay boyunca okumayacak. Faturalar  geçmiş tüketim ortalamalarına göre gönderilecek.

A+A-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, koronavirüs salgını nedeniyle  elektrik ve doğal gaz sayaçlarını 3 ay boyunca okumayacak. Faturalar  geçmiş tüketim ortalamalarına göre gönderilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik ve doğal gaz  faturalarına ilişkin “Kıyasen Fatura Düzenlemesinin” bütün  vatandaşların sağlığı için hayata geçirilecek olan ve sınırlı süre  için uygulanacak bir düzenleme olduğunu açıkladı.

EPDK’dan yapılan açıklamada, Covid-19 ile mücadele kapsamında  salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde  sağlanması amacıyla bu konuda yetkili uzman kurul ve kurumlarımızın  tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarına ilişkin yeni bir düzenleme  yapıldığı belirtilerek yapılan düzenlemenin önceliğinin hem sektör  çalışanlarının hem de tüketicilerin sağlığının korunması olduğuna  dikkat çekildi. Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonu  da sağlanacağı vurgulanarak şöyle denildi:

"Elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” bütün vatandaşlarımızın sağlığı için hayata geçirilecek  olan ve sınırlı süre için uygulanacak bir düzenlemedir. Vatandaşımızın  aleyhine bir uygulama kesinlikle söz konusu değildir, olamaz ve böyle  bir uygulamaya Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun izin vermesi de  mümkün değildir.
    Kıyasen Fatura Düzenlemesi sadece karantinaya alınan ve idari  kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç  okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar  için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi  izlenecektir."

Elektrik ve Doğal Gaz faturalarına ilişkin Kıyasen Fatura Düzenlemesi’nin detayları ise şöyle açıklandı:

"Kıyasen fatura uygulaması geçici bir süre (3 ay) uygulanacaktır.
Uygulama sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini  koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için  kıyasen fatura yöntemi izlenecektir.

Bu kapsamda sayaçları okunamayan tüketicilere posta, kargo, SMS,  e-fatura, e-posta vb. yöntemlerle ulaştırılacak faturada, bu faturanın  sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate  alınarak kıyasen yapıldığını ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat  çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltmenin  yapılacağını içeren bir bilgilendirme yapılacaktır.

Sadece okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı  tarihte düzeltme/mahsuplaşma işlemi yapılacaktır.

Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde  defaten, tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı  fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacaktır.

Mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son iki yılın ilgili  ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden, tüketicinin geçmiş tüketimi  olmaması halinde ise emsal tüketim veya tüketici beyanına göre kıyasen  faturalandırma yapılacaktır. Örneğin Mayıs ayı için düzenlenecek  faturada 2018 ve 2019 yılı Mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin  tüketim ortalaması kullanılacaktır.

Tüketimlere ilişkin fatura hesaplama yöntemi EPDK tarafından takip  edilecek, tüketicilerin mağdur edilmesine kesinlikle izin  verilmeyecektir. Tüketicilerimiz kendi fatura ve tüketim miktarlarına  ilişkin bilgileri şirketlerin ve kurumumuzun internet sitesinden ya da  e-devlet üzerinden kontrol edebilecektir.

Genelge kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç  okumaları (tahakkuk) ertelenecektir.

Özellikle vurgulamak isteriz ki mahsuplaşma işlemine yönelik olası  tüketici itirazları kurumumuz tarafından titizlikle değerlendirilecek  ve vatandaşlarımızın haksızlığa uğramasına kesinlikle izin  verilmeyecektir. Dağıtım şirketlerinden kaynaklanacak yanlış bir  uygulama durumunda söz konusu şirketler hakkında vakit kaybetmeden  soruşturma başlatılacak ve mevzuatta belirtilen yaptırımlar  uygulanacaktır."

Öte yandan, bu süreçte birçok iş ve işlemlerin mobil iletişim  araçlarıyla yapılabilmesine imkân oluşturmak adına tüketicilerin mobil  iletişim bilgilerinin ilgili dağıtım ve tedarik şirketlerine  iletilmesinde fayda görüldüğü de kaydedildi.

İlgili Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.