Emtialar zor dönemi geride bıraktı

Emtialar zor dönemi geride bıraktı

Petrolden çinko ve soyaya emtia 2016'da arz kesintileriyle yükselirken, Citigroup geçtiğimiz ay emtianın zorlu dönemeci geride bıraktığını söyledi

A+A-

Emtia, petroldeki toparlanma ve beraberinde son haftalarda soya ve çinkonun da ilerleyişiyle, 25 yılın en düşük seviyesinden toparlanarak boğa piyasasının eşiğine geldi.
22 hammaddenin kazanımlarını takip eden Bloomberg Emtia Endeksi, Cuma günü TSİ 14:32'de yüzde 0.56 yükselerek 87.1903 seviyesine geldi. Endeks Ocak'ta 72.88 seviyesinden işlem görmüştü. 87.45 düzeyinde bir kapanış artışı yüzde 20'ye getirecek ve boğa piyasası için yaygın biçimde kullanılan tanıma uymuş olacak. Endeks halihazırda 2011'deki yüksek seviyenin yüzde 50 altında bulunuyor.

Emtia 2015'e kadar geçen 5 yılda da Çin'deki yavaşlamayla düştü. Çin ekonomisindeki yavaşlamanın talebi olumsuz etkilemesine rağmen hammadde üreticileri Asya'nın en büyük ekonomisindeki büyümenin süreceği beklentisiyle arzı artırmaya devam etmişti. Citigroup geçtiğimiz ay emtianın zorlu dönemeci geride bıraktığını söylemişti. Rio Tinto eski CEO'su ve Vedanta CEO'su Tom Albanese, Nisan'da Çin'in toparlanma emareleri göstermesinin ardından piyasaların en kötüyü geride bıraktığını söylemişti.
Londra'da Capital Economics emtia ekonomisti Simona Gambarini, "Bu yıl emtia fiyatlarındaki toparlanma, büyük resimde, baskı altındaki arz, toparlanan talep ve iyileşen algıyla fiyatların orta vadede artacağına ilişkin beklentimiz ile uyumlu" yorumunda bulundu.
Brent petrol, Nijerya'dan Venezuela'ya yaşanan gelişmelerle ve ABD GSYİH'sindeki gerilemeyle OPEC'in üretimi sürdürme politikası nedeniyle Ocak'ta gördüğü 12 yılın düşük seviyesinden yükseldi. Goldman Sachs Mayıs'ta, küresel petrol piyasasının beklenenden daha çabuk zarara geçtiğini söylemişti.
Citi Mayıs'ta emtia fiyatlarının ilk çeyrekte görülen düşük seviyelere geri dönmesinin muhtemel olmadığını söylemişti. Citi petrol öncülüğündeki toparlanmaya bağlı olarak bir çok emtia grubunda beklentilerini yükseltmişti.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.