En iyi dolar/TL analistinden yıl sonu dolar tahmini

En iyi dolar/TL analistinden yıl sonu dolar tahmini

Dolar/TL konusunda tahminleriyle bilinen Ebury Partners analisti Enrique Diaz-Alvarez yıl sonunda dolar/TL'nin 3,30 olacağını öngördü.

A+A-

Türk Lirası Pazartesi günü erken saatlerde, geçen haftanın son işlem gününün son saatlerinde meydana gelen darbe girişimi ile birlikte gösterdiği kayıpların bir kısmını geri alırken, borsa sert satış dalgalarıyla sarsıldı.

Dolar/TL konusunda tahminleriyle bilinen Ebury Partners analisti Enrique Diaz-Alvarez yıl sonunda dolar/TL'nin 3,30 olacağını öngördü. 

TL, dolar karşısında yüzde 18'e yakın değer kazanarak haftaya 2,96 seviyelerinde başladıktan sonra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in televizyonda yaptığı açıklamalarla 2,9510 seviyelerine indi. Kazançlarını iyice artıran TL, yüzde 3'e yakın primle 2,9263 seviyesine kadar geriledi. Kur daha sonra tekrar yükselişe geçerek 2,98'in üzerini gördü.

BIST 100 endeksi ise Sabancı, Akbank ve THY öncülüğünde yüzde 2,5 düşüşle 80 bin 755 puandan güne başladı. Endeks daha sonra kayıplarını artırarak yüzde 8,8 ile sert bir düşüş kaydetti.

Böylelikle Haziran 2013'ten bu yana en sert düşüş gerçekleşmiş oldu. 

Bankacılık endeksindeki kayıplar ise yüzde 10'u aştı.

Hisselerdeki gerileme devre kesici uygulamalarının da artmasına neden oldu. Saat 16:40 itibariyle saat 16:00'dan bu yana 50'nin üzeri hissede devre kesici uygulandı. 

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte de yayınladığı değerlendirmede, endekste ilk destek seviyesinin 80,900; ana destek seviyesinin ise 79,900 olduğunu belirtti. Endeks Cuma günü 82,825 puanda kapanmıştı. 

Lira Cuma günü, tankların Ankara ve İstanbul sokaklarına çıktığı ve cuntacıların ülkenin kontrolünü ele geçirdiklerini iddia ettikleri sırada yüzde 4,6 değer kaybetmişti. Ardından kalkışma püskürtüldü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan darbe girişimine karşılık verildiğini açıkladı.

Kısa süren darbe girişimi, Türk Lirası işlemlerinin haftasonu tatili için sona ermesinden yaklaşık iki saat önce meydana geldi ve Türk Lirası'nın son sekiz yılın en hızlı kaybını yaşamasına neden oldu.

EN İYİ TAHMİNCİDEN KARAMSAR TAHMİN

Bloomberg sıralamasına göre en iyi dolar/TL tahmincilerinden olan Ebury Partners analisti Enrique Diaz-Alvarez Bloomberg TV'ye yaptığı açıklamada yıl sonunda dolar/TL kurunun 3,30 seviyesine gelebileceğini belirtti. 

Londra'da Commerzbank AG analisti Tatha Ghose, darbe girişiminin ekonomiye uzun dönemli zararını değerlendirmeden önce, muhtemelen sert düşüşü satın alacaklarını söyledi.

Ghose, TL işlemleri başlamadan önce Pazar günü Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Fiyatlar muhtemelen bir süre volatil kalacak, ancak nihayetinde yatırımcılar bunu bir alım fırsatı olarak kullanacak. Yatırımcılar için şimdi temel soru, Türkiye'nin uzun vadeli risk priminde bir tortu etkisinin olup olmayacağı" dedi.

Ghose, Türk Lirasının dolar karşısında kademeli olarak 2,95 ve hatta 2,90 seviyelerine toparlanmasını beklediğini sözlerine ekledi. Türk Lirası geçen haftayı dolar başına 3,0157 seviyesinden kapamıştı.

Goldman Sachs ise .ok daha az iyimser. Haftasonu yaşananlardan sonra TL için tahminlerini düşüren yatırım bankası daha önce kurun 3 ay sonunda 2,95 olacağını tahmin ediyordu, şimdi ise 3,10. 

Bankanın analisti Clemens Grafe dün yayınladığı notta, "Darbenin başarısız olmasıyla anlık belirsizlik keskin bir şekilde düşürülse ve yeni bir darbe ihtimali görülmese de, siyasi risk seviyesinin ve dolayısıyla ekonomiye etkilerinin yüksek kalmasını bekliyoruz" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.