Enerji sektöründe yatırımlar durabilir

Enerji sektöründe yatırımlar durabilir

Enerji sektörünün önemli yatırımcılarından olan Limak'ın patronu nihat Özdemir, 2018'den itibaren arz fazlasının biteceğini ifade etti ve EPDK'yı göreve çağırdı

A+A-

Türkiye'nin özelleştirme ihalelerinin önde gelen ismi olmasının yanı sıra en büyük enerji yatırımcılarından biri olan ve 5 bin megavat kurulu güce doğru giden Limak Holding'in yönetim kurulu başkanı Nihat Özdemir, enerjide lisanslarla ilgili EPDK'ya önemli bir çağrı yaptı.

Arz fazlalığı ve düşük fiyatlar nedeniyle enerjiye yatırım yapanların genel olarak morallerinin iyi olmadığını aktaran Özdemir, "Hem enerji fiyatları hem de arz fazlasından dolayı beş yıl önce bankalarımızın en iyi baktıkları ve finanse ettikleri sektör olan enerjide bugün durum öyle değil. Bu durum yatırımların bir nebze durmasına neden olacak" diyor.

Sektördeki son gelişmeleri Ekonomist'e değerlendiren Özdemir, yatırımlarda yavaşlamayla yeni santrallerin devreye girmemesi durumunda ise 2018'de enerji fazlalığının ortadan kalkabileceğini öngörüyor. Bu noktada Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) bir çağrı yapan Özdemir, "Rüzgara, güneşe, yerli kömüre destekler devam ederken, doğalgaz ve ithal kömürde yeni yatırıma hiçbir zaman izin verilmemesi gerekiyor. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.