Enerjisa'da azınlık hisse satışı gündemde

Enerjisa'da azınlık hisse satışı gündemde

Enerjisa'da planlanan halka arz öncesi şirketin değerlemesine katkıda bulunmak için dağıtım ve perakende işlerinde azınlık hisse satışı gündemde

A+A-

Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Mehmet Göçmen, borç seviyesini düşürmek ve Enerjisa'da planlanan halka arz öncesi şirketin değerlemesine katkıda bulunmak için dağıtım ve perakende işlerinde azınlık hisse satışının gündemlerinde olduğunu söyledi.

Enerjisa CEO'su Kıvanç Zaimler ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Göçmen, soruları yanıtlarken, "Dağıtım ve perakendede azınlık hissesi satmak gündemimizde. Bu, borçlarımız azaltacağı gibi halka arza da katkı yapacaktır" dedi.

Sabancı Holding ve Alman E.ON'un yüzde 50-50 ortaklığı olan Enerjisa'nın portföyünde İstanbul Anadolu Yakası elektrik dağıtım, Başkent elektrik dağıtım ve Toroslar elektrik dağıtım ile üç perakende elektrik satış şirketi bulunuyor.

Göçmen, Enerjisa'nın toplam borcunun 12 milyar lira olduğunu ve borcun yaklaşık yarısının euro cinsinden oluştuğunu söyleyerek, "Euro cinsi borcumuzun da yüzde 70'ini hedge ediyoruz. Gelirlerimizin içinde de dolar cinsi olanlar var" dedi.

Enerjisa'nın cirosunun 4 milyar dolar civarında olduğunu ve bu yıl ciroda yüzde 8 artış beklediklerini söyleyen Göçmen, "Enerjisa'da FAVÖK de 1.8 milyar dolar ve bu yıl yüzde 40-50 artış öngörüyoruz" diye konuştu.

Enerjisa'nın halka arzını ise 2017 sonu, 2018 başında yapmayı hedeflediklerini belirten Göçmen, halka arz oranının belirlenmediğini ancak yeterli derinliği sağlayacak oranda olacağını söyledi.

Göçmen, "Enerjisa planladığımız halka arzın sektörü şeffaflık açısından ileriye taşıyacak, kaliteli finansmana ulaşımını kolaylaştıracak çok önemli bir adım olacağına inanıyoruz. Borsa tarihinin en büyük halka arzlarından birini yapmayı planlıyoruz. Amacımız, öncü rolümüz ile sektörümüzün şeffaflığını ve öngörülebilirliğine katkı sağlarken kazancımızı tekrardan sektöre yatırmak" diye konuştu.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.