Enflasyon 2019'da da yükselişini sürdürecek

Enflasyon 2019'da da yükselişini sürdürecek

Barclays, manşet enflasyonun  yıl sonunda yüzde 25,4 olmasını ve 2019 Mart ayında yüzde 26,5 ile tepe  yapmasını beklediklerini açıkladı.

A+A-

Barclays, Türkiye'de açıklanan enflayon rakamlarını ve TCMB'nin  buna ilişkin açıklamalarını değerlendirdiği raporunda, manşet enflasyonun  yıl sonunda yüzde 25,4 olmasını ve 2019 Mart ayında yüzde 26,5 ile tepe  yapmasını beklediklerini bildirdi.

Barclays 5 Kasım tarihli raporunda, enflasyonun TCMB'nin tahmin  aralığının üst bandına yakın olmaya devam etmesini beklediklerini ifade ederken, döviz kuru üzerindeki baskının özellikle Mart ayındaki  yerel seçimler öncesinde yinelenmesi olasılığı dikkate alındığında  enflasyon tahminleri için risklerin yukarı yönlü olduğunu vurguladı.

Mart ayındaki yerel seçime kadar ki süreçte TCMB Para Politikası Kurulu'nun 13 Aralık toplantısında faizlerde değişiklik yapmayacağını  öngördüklerini belirten Barclays, 2019'un ilk yarısında politika reel  faizlerinin 2013 ortasından bu yana görülen en düşük seviyeye doğru gitmesini sürdüreceğini ifade etti.

Barclays, "Bunun sonucu olarak TCMB politika faizlerini daha da  artırması yönünde yinelenen baskılar ile karşı karşıya kalacak, bununla  birlikte faiz artırımları için çıtanın göreceli olarak yüksek olduğunu  bilincindeyiz" değerlendirmesini yaptı.

Ekonomik aktivitede keskin bir yavaşlama ile karşı karşıya kalınan  ortamda politika faizinde bir adım atılması için bir veya birkaç faktörün  bir arada ortaya çıkması gerektiğini anlatan Barclay, bu faktörleri   dış ortamda kayda değer kötüleşme, jeopolitik risklerde artış, yerel  seçimlerde güçlü bir yarış yaşanması ve zayıf enflasyonist bekleyişler,  yüksek uluslararası emtia fiyatları olarak sıraladı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.