Enflasyon sepetine müdahale ediliyor mu

Enflasyon sepetine müdahale ediliyor mu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TÜFE sepetine bir müdahalenin söz konusu olmadığını söyledi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TÜFE sepetine bir müdahalenin söz konusu olmadığını söyledi.

Şimşek, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "TÜFE sepetindeki ağırlıklar hanehalkı anketleri ile belirlenir. Bir müdahale söz konusu değildir, asla olmayacaktır" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gıda sepetinde gıdanın yüzde 24’lerde olan ağırlığının, yüzde 20’nin altına inmesi gerektiğini, düzenlemenin, her yılsonunda yapılan güncelleme çalışmaları kapsamında gerçekleştirileceğini kaydetmişti.

Böylece gıda fiyatlarındaki artış ve azalışlar enflasyon oranını daha az etkileyecek. Hükümet, Gıda Komitesi’nin yapısını aybaşında değiştirmişti. Komite, artık Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in başkanlığında ve bakanların katılımı ile toplanacak. Komitenin sekretaryasını Merkez Bankası yürütecek.

Hükümet kanadından gelen bu açıklama sonrasında ağırlıkların nasıl belirlendiği konusu gündeme gelmiş, enflasyon rakamları ile gerçek hayat arasındaki makasın açılacağı eleştirileri yapılmıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.