Enis Berberoğlu fena yakalandı

Enis Berberoğlu fena yakalandı

Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın hacklenen e-postalarının son kurbanı CHP’li Enis Berberoğlu oldu.

A+A-

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun partide genel başkan yardımcısı olduğu dönemde, Sabah'ı elinde bulunduran Turkuvaz Medya Grubu temsilcileriyle görüştüğü iddia edildi. Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın ağabeyi Turkuvaz Medya Grubu CEO'su Serhat Albayrak'ın temsilcisiyle görüştüğü ileri sürülen Berberoğlu, Hürriyet gazetesine dair özel bilgiler verirken, Berat Albayrak'ın petrol şirketi Powertrans'taki bağlantılarını kitaplaştıran Tolga Tanış ve Cumhuriyet gazetesini şikayet ediyor. Tanış'ın kitabını basan Doğan Kitap’ı da Albayraklar'a eleştiriyor.

Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın hacklenen e-postalarının son kurbanı CHP’li Enis Berberoğlu oldu.

Redhack'in paylaştığı mesajda Turkuvaz Medya Grubu CEO'su Serhat Albayrak'ın temsilcisi ile Berberoğlu'nun 2015 yılının Mart ayında görüştüğü iddia ediliyor. Görüşmeyi raporlaştıran temsilci, Berberoğlu'nun kendisine verdiği bilgileri Serhat Albayrak'a aktarırken, Albayrak bunu kardeşi Berat Albayrak ile de paylaşıyor. Görüşmenin içeriğinde Berberoğlu'nun Hürriyet'in satışının çok düştüğünü, son 3-4 yıldır hep zararda olduğunu, haftalık zararın 1 milyon dolar civarında bulunduğunu söylediği görülüyor. Berberoğlu, Hürriyet'in 7 Haziran 2015 tarihindeki seçimden sonra satışının gerçekleşebileceğini, bunun için ön çalışma yapıldığını da rakip medya grubu olan Turkuvaz'a aktarıyor.

İddia o ki; Berberoğlu bununla da kalmıyor. Araştırmacı gazetecilerin Berat Albayrak'la Kuzey Irak petrolünü taşıyan Powertrans şirketi arasındaki arasındaki haberlerini de eleştiriyor. Kendisinin Hürriyet'i yönettiği dönemde bu konuyu somut bulguya ulaşmadığı için yayımlamadığını söyleyen Berberoğlu'nun devamındaki sözlerini, Albayraklar'ın temsilcisi şöyle aktarıyor:

“Hürriyet Washington Temsilcisi Tolga Tanış'ın bu konuyla ilgili kitabını Doğan Yayıncılık'ın basmasının yanlış olduğunu, kitapla ilgili haberi ise ancak Cumhuriyet Gazetesi'nin haberleştirdiğini söyledi. (Bu konuya özel olarak değinmesi tuhaftı)”

TOLGA TANIŞ NE YAZMIŞTI

Berberoğlu'nun Albayraklar'a şikayet ettiği ileri sürülen Hürriyet Washington Temsilcisi Tolga Tanış, Doğan Kitap’ın bastığı “Potus ve Beyefendi” kitabında Kuzey Irak’tan yapılan petrol ticareti için Karayipler’deki British Virgin Islands’da kurulan şirketlerin belgelere dayanan öyküsünü yazmıştı. Sadece kayıtlı olarak yılda 700 milyon dolara varan petrol satışlarını inceleyen Tanış, bu ticaretin Türkiye’deki siyasi gelişmelerle bağını da irdeliyordu.

Hükümetin 2011’de Kürt petrolünü tankerlerle alıp ihraç etmek üzere Powertrans adlı bir Türk şirketine ayrıcalık tanımasının peşine düşen Gazeteci Tanış, bu petrol ticareti için Türkiye’de kurulmuş Powertrans’ın sahibi iki Singapur şirketinin sahiplerinin off shore merkezi British Virgin Islands’da kurulu şirketler olduğuna ulaşıyordu. Kitaptaki bilgiler Powertrans adlı şirketin kuruluşunda yer alan kişilerin eskiden Çalık Holding’te çalıştığını, talimatların Singapur’a Çalık Holding yöneticileri tarafından gönderildiğini gösteriyordu. Böylece Albayraklar'a uzanan ilişkiler açığa çıkıyordu. Kitabın ardından Tayyip Erdoğan Tanış'a dava açarken, kitaptaki bilgileri Cumhuriyet gazetesi manşetine taşımıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.