Erdoğan, AYM'nin yeni üyesini seçti

Erdoğan, AYM'nin yeni üyesini seçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi üyeliğine Danıştay Üyesi Kadir Özkaya'yı atadı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Üyeliği'ne, Danıştay Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından, Danıştay Üyesi Kadir Özkaya'yı seçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AYM üyesi Zehra Ayla Perktaş’ın yaş haddinden emekliye ayrılması nedeni ile yerine Kadir Özkaya’yı atadı.

Danıştay, AYM üyesi Zehra Ayla Perktaş’ın 15 Aralık’ta yaş haddinden emekliye ayrılması nedeni ile yerine atanacak olan 3 adayı belirlemişti.

Yapılan seçim sonrası Kadir Özkaya (54), İbrahim Berberoğlu (35) ve Ülke Erbük (28) AYM adayı olarak belirlenmişti.

Kadir Özkaya Kimdir?

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden 1985 yılında mezun oldu. 2002 yılında Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programını bitirdi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde memurluk, Tarım Kredi Kooperatifleri'nde kontrolörlük görevlerinde bulundu. 1991'de başladığı İdari Yargı Hakimlik Stajını tamamladıktan sonra, 1993'te Danıştay tetkik hakimi olarak atandı. 2005 yılına kadar bu görevini sürdürdü ve Ekim 2005'te Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü'ne atandı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.