Erdoğan, MİT Müsteşarının ABD ziyareti ile ilgili bilgisi olmadığın söyledi

Erdoğan, MİT Müsteşarının ABD ziyareti ile ilgili bilgisi olmadığın söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası basın mensuplarının gündemdeki bazı konularla ilgili sorularını yanıtladı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ABD Kongresi'nde Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili bilgilendirme yaptığı iddiası ile ilgili olarak, "haberdar değilim," dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası basın mensuplarının gündemdeki bazı konularla ilgili sorularını yanıtladı.

MİT Başkanı'nın ABD Kongresi'ne gittiği haberleri ile ilgili bir soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Latin Amerika seyahatlerinden sonra MİT Başkanı Kanada'ya gitti. Kanada'dan sonra bir gelişme olmuş olabilir. Fakat orada böyle bir bilgilendirmenin yapıldığından haberdar değilim. Ama Kanada seyahatinden haberdarım" dedi. 

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı'nın ABD'de yargılanmasıyla ilgili soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Olumlu gelişmeler var. Temenni ediyorum. Beklentilerimizin neticesini alırız" ifadelerini kullandı. 

Cumhur İttifakı'nı bozdurmama noktasında kararlıyız

Basın mensuplarının Cumhur İttifakı ile ilgili sorularını cevaplayarak, "Cumhur İttifakı'nı bozdurmama noktasında kararlıyız. Bu hafta içerisinde Sayın Bahçeli ile bir araya gelebiliriz" dedi. 

Erdoğan, "Cumhur İttifakı'nın hassasiyetleri son seçimlerde ortaya tam manasıyla çıkmıştır. Birbirimize karşı olan 
dayanışmamız, birbirimizle geleceğe olan yürüyüşteki hassasiyetlerimiz bunu kıskanan bazı oluşumlar var. Bu oluşumların içerisinde her an değişik bir çok şeyler olabilir. Bunun başında ana muhalefet var. Bunun yanında dağdaki terör örgütünü yanına alanlar var. Bunu anlamamak için sebep yok. Çok açık ortada. Cumhur İttifakı'nı 
bozdurmama noktasında kararlıyız. Bu yerel seçim ülkemiz için ciddi manada yedi düvelin ülkemize milletimize saldırdığı bir dönemde büyük önem arz ediyor. Teknik çalışmaları yürüten arkadaşlarımız var. Onlar bu çalışmalarını tamamlar tamamlamaz belki de bu hafta içerisinde Sayın Bahçeli ile bir araya gelebiliriz. Önümüzde ayrıca zaman var. YSK'nın takvimi önem arz ediyor. Bizim kendi takvimimizde kendimize önem arz ediyor. Şu ana kadar 75 belediyemizi açıkladık. Kalanları da şu anda ittifakımızın yaptığı çalışmaya göre açıklayacağız" şeklinde konuştu. 

Askerlik süresi kısalacak mı

Askerlik süresinin kısaltılması ile ilgili soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Askerlik süresi ile ilgili bana kesin netice verilmedikten sonra sonra değerlendirme yapmam doğru olmaz. Birinci sorumlu Milli Savunma Bakanı ve silahlı kuvvetlerimiz. Onlar çalışmayı yapacak. Çalışmayı yaptıktan sonra sunumların yapacaklar. Onun neticesinde 
uygundur veya uygun değildir bunu söyleyeceğiz. Ona göre adım atacağız" dedi. 

Rusya Ukrayna gerilimi

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim ile ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Taraflardan aldığım bilgiler oldu. Sayın Putin ile o süreç içinde bir görüşmem oldu. Daha sonra Arjantin'de heyetler arası bir görüşme yaptık. Telefonla sayın Proşenko ile bir görüşmem oldu. Talepler oldu. Talepleri Putin'e ilettim. Kendisine ricada bulundum. Gemide alınanlar bunlar ilgili şu anda sorgulama süreçleri vardır. Bundan sonra kararlarını vereceklerdir. Bu işlerde ancak 
ricacı olabiliriz, daha da ileri gidemeyiz" diye konuştu. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.