Erdoğan, Trump'ı Türkiye'ye davet etti

Erdoğan, Trump'ı Türkiye'ye davet etti

Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump’ı Türkiye’ye davet ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Trump 2019 yılında geleceğini söyledi" dedi.

A+A-

Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump’ı Türkiye’ye davet ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Trump 2019 yılında geleceğini söyledi" dedi.

Kalın, ABD askerlerinin çekilmesinin ardından Türkiye Suriye’de IŞİD’le mücadeleyi devraldığında “herhangi bir zaafiyet yaşanmayacağını” söyledi.

“14 Aralık’ta Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Trump arasında yapılan telefon görüşmesi bütün sürecin seyrini değiştiren önemli bir karara vesile olmuştur” diye Kalın, ABD’nin Suriye’den çekilmeye bu telefon görüşmesi sonrası karar verdiğini hatırlattı.

Quote Message: Bu yeni durum, sahadaki brçok dengenin yeniden değerlendirilmesini, yeni unsurların müzakeresini zorunlu kılmaktadır. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanı’nın, dün akşam ABD Başkanı Sayın Trump’la yaptığı telefon görüşmesinde bu konular etraflı bir şekilde ele alınmıştır. Özellikle DEAŞ’la mücadelede herhangi bir zaafiyet, herhangi bir sekte ya da yavaşlama olmayacağının altını çizmek isteriz.”
Bu yeni durum, sahadaki brçok dengenin yeniden değerlendirilmesini, yeni unsurların müzakeresini zorunlu kılmaktadır. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanı’nın, dün akşam ABD Başkanı Sayın Trump’la yaptığı telefon görüşmesinde bu konular etraflı bir şekilde ele alınmıştır. Özellikle DEAŞ’la mücadelede herhangi bir zaafiyet, herhangi bir sekte ya da yavaşlama olmayacağının altını çizmek isteriz.”

Kalın, Türkiye’nin sadece IŞİD’le değil, “YPG ile de mücadelesinin de ABD ile koordine edileceğini” ifade etti:

Quote Message: Türkiye aynı şekilde PKK/YPG/PYD terörüyle de kararlı bir şekilde mücadele etmeye devam edecektir. Hiçbir terör örgütüne nefes aldırmamak için çalışmalarımız kararlılıkla ve koordinasyon içerisinde aynen devam edecektir."
Türkiye aynı şekilde PKK/YPG/PYD terörüyle de kararlı bir şekilde mücadele etmeye devam edecektir. Hiçbir terör örgütüne nefes aldırmamak için çalışmalarımız kararlılıkla ve koordinasyon içerisinde aynen devam edecektir."

YPG’ye verilen silahların ne olacağının henüz netleşmediğini, müzakerelerde görüşüleceğini açıkladı:

Quote Message: Bu çekilme devam ederken bunun modalitesinin nasıl olacağı, geride ne bırakılacağı, verilen silahların ne yapılacağı, toplanıp toplanmayacağı da bu müzakerelerin konusu olacaktır. Hem mevcut durumun netleşmesi açısından hem orta vadede atılacak adımların tavzih etmesi açısından önemli konular."
Bu çekilme devam ederken bunun modalitesinin nasıl olacağı, geride ne bırakılacağı, verilen silahların ne yapılacağı, toplanıp toplanmayacağı da bu müzakerelerin konusu olacaktır. Hem mevcut durumun netleşmesi açısından hem orta vadede atılacak adımların tavzih etmesi açısından önemli konular."

Bu hafta ABD’den askeri bir heyetin geleceğini ve ilk koordinasyon toplantısının yapılacağını duyuran Kalın, kendisinin de ABD Başkanı Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’la 3, 4 kez telefon görüşmesi yaptığını ve koordinasyon sağlamak için çalışmaya başladıklarını belirtti.

“İlk operasyon Menbiç’e mi yapılacak?” sorusuna cevaben de, Menbiç için ABD ile daha önce bir yol haritası çizildiğini hatırlatarak “Yol haritası gecikmeli olarak hayat geçiyor. Bunun nasıl şekilleneceği de koordinasyon toplantılarında ele alınacak” dedi.

Sözcü Kalın, Fırat’ın doğusundan ABD çekildikten sonra DEAŞ’la mücadelede yerel güçlerden de yararlanılacağını, bu sırada Rusya ile de işbirliği yürütüleceğini söyledi:

Quote Message: Rusya ile de yakın bir çalışma takvimi içerisine gireceğiz. Ortaya çıkan yeni dinamikler ışığında Rusya ile koordinasyon çalışması başlatılacak, devam edenlere ilave olarak söylüyorum, Fırat’ın doğusu için.”
Rusya ile de yakın bir çalışma takvimi içerisine gireceğiz. Ortaya çıkan yeni dinamikler ışığında Rusya ile koordinasyon çalışması başlatılacak, devam edenlere ilave olarak söylüyorum, Fırat’ın doğusu için.”

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.