Erdoğan'dan cuma sonrası dolar açıklaması

Erdoğan'dan cuma sonrası dolar açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası ekonomi ve gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası döviz fiyatlarındaki artış ile gündemdeki bazı konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan mesajlar şöyle:

Dünyada şu anda ekonomik gelişmeleri gözden geçirecek olursanız, ABD olmak üzere Rusya, Avrupa bütün buralarda ekonomide koronavirüs seyrinden sonra çok ciddi zikzakların olduğunu görürsünüz, burada tüm samimiyetimle içerideki düşmanları zaten gündeme getirmek istemiyorum, bize zaten dışarıdakiler yetiyor. İçeridekiler de onlara pompalama görevi ifa ediyorlar. Biz 2002'de göreve geldik. Bazı sıkıntılar yok değil. Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde. Ne kadar yanlış anlatırlarsa anlatsınlar, biz Türkiye olarak bu kalkınmamızı, tırmanışımızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, ettireceğiz.

Kimse halkımızı yanıtlmaya çalışmasın. Bugün dünden daha güçlüyüz, yarın daha güçlü olacağız. Türkiye şu anda bölgede değil, dünyada farklı bir yerde. Benim Hazine ve Maliye Bakanımla ilgili sosyal medyadaki karalamaların hepsi, bunların hepsi yetişemedikleri üzüme bunlar koruk diyorlar. Türkiye nerede, batı nerede, dünya nerede? Biz gücümüzü milletimizden alıyoruz. Milletimizi biz birilerine muhtaç etmeyeceğiz. 

(Döviz kurundaki dalgalanma) Bu konuda ben bunu yerli yerine oturacağız inancındayım. Hiç rahatsız olmayın. Türkiye'de ekonomi sistem olarak oturmuştur. Bazı zamanda tırmanışlar, bazen inişler, yılbaşı itibarıyla 10 liradan bahsediyorlardı, iş nerelere geldi, şu anda bulunduğumuz noktalara geldi. Ben özellikle TL'nin yerli yerine oturacağına inanıyorum, dövizin, altının aynı şekilde inanıyorum. Bu dalgalanmalar olur. 

Dün Merkez Bankası ile Bankalar Birliği toplantıları bunlara yönelik adımlardır, düzelecek. 

BEYRUT'TAKİ PATLAMA

Değerli basın mensubu arkadaşlarım, öncelikle Beyrut patlaması neticeleri itibarıyla failleri kimdir, henüz bu belirlenmiş değil, konuyla ilgili Lübnan Cumhurbaşkanı ile görüşmede ve MİT'in muhatapları ile görüşmede, kimdir hangi kuruluştur buna benzer bir bilgi yok. Lübnan yöneticilerinin bizlere vereceği bilgileri önemle takip ediyoruz. Bu çok ama çok büyük bir felaket.

Benzerini Hariri zamanında da yaşamıştık, bu çok daha ileri seviyede. Çok açık, net olarak henüz bilgilendirmeler yapıldı diyemeyiz. Fakat işi bizler de takip ediyoruz. Daha ileri bir adım da Koca Yusuf kargo uçağımızla oraya çeşitli yardımları gönderdik. Kardeş Lübnan'ı yalnız bırakamayız. Şu anda buranın yeniden inşası, ihyası kaç yılı alır onlar da ayrı bir sorun ama biz madden, manen her şeyimizle Lübnan'ın yanında olacağız.

YUNANİSTAN VE MISIR ARASINDAKİ ANLAŞMA

Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Biz Libya ile anlaşma yaptıktan sonra bunların hepsi bu işin üstüne atladılar. Oradan gelen bilgiler de size karşı değiliz, yanlış anlaşılma olmasın gibi bilgileri de bize yansıtıyorlar. Bizim Libya ile anlaşmamızı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Malta'da ve Libya'da Dışişleri Bakanımız geniş etraflı görüşmeler yaptılar. Bizler deniz yetki alanlarında hiç hakkı hukuku olmayanlarla buraları görüşmeye bile gerek duymuyoruz.

Bakın Merkel benden ricada bulundu, sondaj çalışmalarını durdurursanız işimi kolaylaştırırsınız dedi, ben de Yunanistan'a güveniyorsanız, biz şöyle 3-4 haftalığına ara veririz ama ben bunlara güvenmiyorum, sözlerinde durmayacaklar dedim. Öyle de oldu. Şimdi ne olacak? Biz hemen sondaj çalışamlarına başladık. Merkel'e de dedik, ki biz de şimdi yolumuza devam ediyoruz. 

AKŞENER'E DAVET VE MUHARREM İNCE İÇİN YENİ PARTİ İDDİALARI

Biliyorsunuz, bu tür şeylere yabancı değiliz. Bizim içimizden de birileri ayrıldı, partilerini kurdular. Bu parti kuruşları nereye varır bilemem. Sayın Muharrem Beyle ilgili o da onun en doğal hakkıdır. Eski bir siyasetçi olarak o da onun doğal hakkıdır. Bahçeli'nin daveti ise doğrusu benim yadırgadığım bir davet değildir. O da olabilecek en makul çizgide davettir. Temenni ederim ki birlik beraberliğin tesisine yönelik bir adım olabilir. 

ABD'NİN TERÖR ÖRGÜTÜNE YARDIMI

Böyle bir felaketin, bunu Trump'a da söyledim, terör örgütlerine buradan kaynak aktarımı yapmanız bizim bölgemizde ciddi sıkıntılara neden olabilir, terör örgütünün ekonomik kaynakları nereden geliyor diye düşünüldüğünde kaynak belli. Siz bunlara Deyri Zor'daki petrol kaynaklarından aktarıyor ve güç sahibi yapıyorsunuz, onlar da bunu rejime satıyor. Kendileri talimat vereceklerini söylemişti ama bu konuda olumlu gelişme yok. Takipçisiyiz. 

VAKA SAYILARI

Kısıtlamaların hepsi bilim kurulu kararına bağlı. Halkıma sesleniyorum. Ne olur, maske, mesafe ve temizlik, buna dikkat edelim. Buna kendimiz için dikkat edeceğiz. Mesele vaka sayısının düşmesi, bunun başarmamız lazım. Çalışıyoruz. Sizler de bize yardımcı olmamız lazım ki, bir an önce vaka sayısının düşmesini hep beraber başaralım. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.