Erdoğan'ın hedef gösterdiği gıda perakendecileri ne yapacağını şaşırdı

Erdoğan'ın hedef gösterdiği gıda perakendecileri ne yapacağını şaşırdı

Tarım Bakanlığı'nın zincir marketlere baskın yaptığı saatlerde Gıda Perakendecileri Derneği'nden ilginç açıklama yapıldı

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın enflasyonun sorumlusu olarak hedef gösterdiği zincir marketler, gıda ve perakende örgütleri ne yapacaklarını şaşırdı. 

Dün, Erdoğan'ın zincir marketleri doğrudan hedef gösterdiği açıklamasına rağmen, Erdoğan hariç herkesi sert bir dille suçlayan BİM İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç'tan sonra bugün ilginç bir açıklama da Gıda Perakendecileri Derneği'nden (GPD) geldi. Dernek bugün yaptığı açıklamada, Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların bütününü görmezden gelerek, yalnızca bir sözünü alıntılayarak kendi açıklamalarına destek veriyormuş gibi sundu.

 

Tarım Bakanlığı uzmanlarının zincir marketlere denetime çıktığı bugün GPD yaptığı açıklamada kendilerine yönelik yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığını, bu algının da tüketici lehine fiyat yönetme çabasını hiçe saydığını söyledi. Dernek, atılacak yeni adımlarda da her türlü desteği sağlamaya kararlı olduğunu belirtti.

Gıda Perakendecileri Derneği'nden yapılan açıklamada enflasyonla mücadelenin tüm paydaşlar tarafından yoğun bir şekilde yürütüldüğü bu günlerde, perakende işletmelerini hedef gösteren, gerçekle örtüşmeyen iddialardan tüm perakende sektörünün üzüntü duyduğu ifade edildi.

Açıklamada perakende operasyonları süresince operasyon maliyetleri olduğu ve bu sürecin sadece bir ürün kategorisi için değil, gıda veya gıda dışı, organize veya geleneksel tüm perakende sektörü için işlediği ifade edildi.

Sektör içindeki yoğun rekabet ortamı ve seçeneklerin fazla olmasının tüketicinin kendi bütçesine en uygun ürünü satın alabilmesini sağladığı belirtilirken böyle bir ortamın varlığına rağmen bir işletmenin fiyatlarını sebepsiz yere göz göre göre yükseltmesinin ticaret kurallarına da aykırı kalacağı söylendi.

Yanlış algıdan vurgusu

Açıklamada sektör ile ilgili yanlış bir algı oluşturulmak istendiği belirtildi.

Bu algıyla perakende zincirlerinin hedef gösterildiğini belirten Gıda Perakendecileri Derneği, özellikle gıda perakendecilerine yönelik oluşturulmak istenen yanlış algının perakendecilerin, tüketici lehine fiyat yönetme çabasını hiçe saydığını ifade etti.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Son olarak, “atılan her iddianın doğru çıkmadığını” dile getiren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği üzere perakende işletmelerinin her şubesi, neredeyse ürünlerinin tamamı ve tüm tedarik süreçleri, ilgili bakanlık ekipleri ve yerel mercilerce titizlikle incelenmektedir. Atılacak yeni adımlarda da sektörümüz her türlü desteği sağlamaya kararlıdır.

İlgili Haberler