Ertem: MB piyasaya daha fazla para sağlayacak

Ertem: MB piyasaya daha fazla para sağlayacak

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, TCMB'nin son likidite adımını bankanın piyasaya daha fazla para sağlayacağı şeklinde okumak gerektiğini söyledi

A+A-

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, “Merkez Bankası'nın proaktif adımlarının devam edeceğini ve faiz konusunda gereğini yapacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, katıldığı bir televizyon kanalının canlı yayınında ekonomi ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Ertem'in açıklamalarından satır başları şu şekilde; 

"- Varlık barışı yurtdışındaki birikimin atıl sermayenin Türkiye'de değerlendirilmesi için bir çalışma, kara para ile ilgisi yok.

- TCMB'nin son likidite adımını bankanın piyasaya daha fazla para sağlayacağı şeklinde okumak gerekir.

- TCMB sıkı para politikası duruşu devam ediyor, konjonktüre uygun proaktif adımlar da atılıyor, enflasyon hedefi ikincil tarafa atılmış değil. 

- TCMB faiz konusunda gereken adımı atacaktır.

- Bankacılık tarafındaki risklerin aşağı inmesiyle faizler de aşağı inebilir, hükümet ve para politikası otoriteleri tarafından çok yönlü bir çerçeve gündeme gelecek. 

- Rusya ile ilişkilerin tekrar kuvvetlenmesi ardından Akkuyu nükleer santrali inşaa ve devreye girme süreci hızlanacak.

Türkiye'nin İngiltere ve Almanya gibi ihracat pazarları Brexit ile ister istemez daralacak."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.