Eski FED Başkanı'ndan faiz indirimi tahmini

Eski FED Başkanı'ndan faiz indirimi tahmini

Yellen küresel ekonomik yavaşlama ABD ekonomisini etkilemeye başlarsa faiz indirimi olabileceğini söyledi

A+A-

Fed Eski Başkanı Janet Yellen küresel ekonomik yavaşlama ABD ekonomisini etkilemeye başlarsa faiz indirimi olabileceğini söyledi

ABD Merkez Bankası'nın bir önceki Başkanı Janet Yellen faiz indirimi olabileceğine dikkat çekti. 

CNBC'ye verdiği mülakatta Yellen küresel büyümedeki yavaşlamanın ABD ekonomisini etkilemeye başlaması durumunda Fed'in bir sonraki adımının faiz indirimi olabileceğini belirtti.

Yellen "Bu elbette mümkün. Eğer küresel büyüme gerçekten yavaşlarsa ve ABD ekonomisinde etkileri hissedilirse bir sonraki adımın indirim olması muhtemel, ancak faiz artırımı da mümkün" değerlendirmesini yaptı.

ABD'de ekonomik verilerin dış tehditlere rağmen sağlam ve güçlü olduğunu belirten Yellen işsizlik oranının yaklaşık 50 yılın en düşük seviyesinde olduğunu, büyümenin ise bu yıl%3 civarında gerçekleşeceğini belirtti.

BAĞIMSIZLIK VURGUSU

ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed'e yönelik eleştirilerini değerlendiren Yellen bağımsızlık vurgusu yaparak "Fed'in bağımsız olması önemli. Bu söylemlerin kamuoyu güvenini sarsmasından endişeliyim" diye konuştu. Fed'in görevinin maksimum istihdam ve fiyat istikrarı olduğunu belirten Yellen tarihte de benzer durumlar yaşandığını, eski ABD Başkanlarından Richard Nixon'ın da Fed'i etkilemeye çalıştığını ifade etti.

Yellen 2014 - 2018 yılları arasında Başkan olarak görev yapmıştı.(Bloomberg)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.