Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları geriledi

Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları geriledi

Euro Bölgesi yıllık enflasyonu ağustostaki yüzde 0,2'lik düşüş sonrasında eylülde yüzde 0,3 düştü.

A+A-

Euro Bölgesi yıllık enflasyonu ağustostaki yüzde 0,2'lik düşüş sonrasında eylülde yüzde 0,3 düştü.

Endeksteki düşüşe en büyük katkı yüzde 0,81 düşüşle enerji fiyatlarından gelirken, enerji dışı sanayi mallarında da düşüş görüldü. Diğer yandan gıda alkol ve tütün ürünlerinde fiyatları yükseldi.

Üye ülkeler arasında en düşük enflasyon düzeyleri negatif yüzde 2,3 ile Yunanistan ve yüzde 1,9 ile Güney Kıbrıs'ta görüldü. En yüksek enflsyon değerleri ise yüzde 3,8 ile Polonta ve yüzde 3,4 ile Macaristan'da görüldü.

Ticaret fazlası ağustosta 14,7 milyar euroya geriledi

Euro Bölgesinin ticaret fazlası, temmuz ayına göre 13,2 milyar euro azalarak, 14,7 milyar euroya gerileyerek, 15,1 milyar euro olan beklentinin altında kaldı. Diğer yandan ticaret fazlası geçen yılın aynı ayına göre 300 milyon Euro arttı.

Euro Bölgesi'nin ihracatı ağustos ayında yıllık yüzde 12,2 düşüşle 156,3 milyar euroya gerilerken, ithalatı yıllık yüzde 13,5 düşüşle 141,6 milyar euroya geriledi. Euro Bölgesi'nin kendi aralarında yaptığı ticaret de yıllık yüzde 4,6 düşüşle 129,2 milyar euroya geriledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.