Eximbank 380 milyon Euro kredi sağladı

Eximbank 380 milyon Euro kredi sağladı

Türk Eximbank, Dünya Bankası garantisi altında bankalar konsorsiyumundan 380 milyon Euro kredi sağladı

A+A-

Türk Eximbank, Dünya Bankası garantisi altında bankalar konsorsiyumundan 380 milyon Euro kredi sağladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın Dünya Bankası  garantisi altında bankalar konsorsiyumundan 380 milyon Euro kredi  sağladığını açıkladı.

Pekcan, Türk Eximbank’ın 26 Haziran 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kontrgarantisi ile Dünya Bankası Grubu üyesi olan International Bank for Reconstruction and Development’ın (IBRD)  anapara tutarının %50’sine garanti sağladığı 380 milyon Euro tutarında  kaynak için anlaşma imzaladığını bildirdi.

Standard Chartered Bank, ING Bank ve Societe Generale’nin  katılımlarıyla gerçekleşen 2 yıl geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli  işlemin toplam maliyetinin 6 aylık Euribor+%2,83 civarında  gerçekleştiğini belirten Pekcan, söz konusu fonun mevcut koşullarda  benzer vadede bir eurobond ihracına göre çok daha uygun maliyetle  sağlandığına dikkati çekti.

Küresel olarak içinde bulunulan salgın döneminde 10 yıl vadeli bu  işlemin başarıyla sonuçlandırılmasının uluslararası piyasalarda Türkiye’ye olan güveni bir kez daha gösterdiğinin altını çizen Pekcan,  kaynak kapsamında, ihracatçılara 10 yıla varan vade ile  kullandırılacak işletme sermayesi ve yatırım harcamalarının  finansmanına yönelik yeni bir kredi penceresi açılacağını ifade etti.

“Türkiye’de bir ilk, dünyada ise ikinci işlem”

Söz konusu kaynağın bankacılık sektörü açısından Dünya Bankası’nın  kısmi kredi garanti yapısı altında Türkiye’de gerçekleşen ilk, dünyada  ise benzer yapıda ikinci işlem olduğuna dikkati çeken Pekcan, şöyle  devam etti:

“Dünyadaki benzer yapıdaki ilk işlemden daha az garanti oranına  sahip olmasına rağmen, Türk Eximbank’ın sağladığı kaynak ile hem 3 yıl  daha uzun vadeye ulaşılmış, hem de Covid-19 salgınındaki piyasa  koşullarında Banka’nın benzer vadelerde gerçekleştireceği bir tahvil  ihracına göre yaklaşık 400 baz puan fiyat avantajı elde edilmiştir.

Kredinin yapısı yaklaşık 3 ay süren müzakereler sonunda Dünya Bankası’na ek olarak yapılandırılmış finansman ve yatırım bankacılığı  alanlarında uzman toplam 19 uluslararası finansal kuruluş ile  görüşülerek oluşturulmuştur.”

Yüzde 70’i KOBİ’lere kullandırılacak, yeni ihracatçılar üzerinde  yoğunlaşılacak

Söz konusu kredinin tamamının Türk Eximbank’ın yeni  sürdürülebilirlik süreci kapsamında değerlendirileceğini anlatan Pekcan, “Kredinin %70’i KOBİ’lerin finansmanında kullandırılacak. Bu  kapsamda yeni ihracatçılar üzerinde yoğunlaşılmasını hedefliyoruz.

Kredinin en az %10’u da cinsiyet eşitliği prensibiyle Dünya Bankası  ile geliştirilen yeni “Kadın Katılımı” tanımı kapsamında  değerlendirilecek firmalara kullandırılacak.” dedi.

Pekcan, Dünya Bankası’nın 12 Haziran 2020 tarihinde onayladığı  azami 250 milyon Euro tutarında garanti ile toplam 500 milyon Euro  tutarında finansman yaratılması çerçevesinde, Türk Eximbank’ın  ilerleyen dönemde benzer yapıda 10 yıla kadar vadeli, uygun maliyetli, 120 milyon Euro daha kaynak oluşturmasının da mümkün olacağını  bildirdi.

Türk Eximbank’ın ihracatın orta/uzun vadeli finansmanına verilen  desteğin arttırılmasını teminen Dünya Bankası gibi uluslarüstü  kurumlar ile iş birliğini artırarak uzun vadeli, uygun maliyetli  kaynak sağlama çabasına önümüzdeki dönemde de devam etmeyi  planladığını belirten Pekcan, söz konusu kaynağın ihracatçılara  hayırlı olmasını diledi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.