Eximbank batık şirketlere kredi vermiş

Eximbank batık şirketlere kredi vermiş

Eximbank'ın mali durumu kötü olan firmalardan sağlam teminat almadan kredi verdiği öne sürüldü. B

A+A-

Eximbank'ın mali durumu kötü olan firmalardan sağlam teminat almadan kredi verdiği öne sürüldü. Bu durum Sayıştay raporlarına da yansıdı.  

Haberdar'da yer alan habere göre bankanın bu şekilde verdiği 19,5 milyon euroluk kredi, geçen beş yıla karşın ödenemedi. Bankanın bile bile zarara girmesine neden olan yöneticilerle ilgili soruşturma açılması gündemde.

YETERLİ TEMİNAT ALINMAMIŞ

Sayıştay incelemeleriyle ortaya çıkan usulsüz kredi için, banka içi istihbarat raporlarında firmanın kredi değerliliğinin olmadığı ve özkaynak tutarının borcu ödemede yetersiz kalacağı belirtildiği ortaya çıktı.

4565 Firması ile ilgili olumsuz raporlara rağmen kredinin kullandırıldığı ve kredinin geri dönüşünü sağlayabilecek ölçüde likit teminatın da alınmadığı tespit edildi.

Bankanın ayrıca her kredi dilimi öncesinde firmanın mali durumunu ve kredibilitesini de değerlendirmediği belirlendi.

KREDİ İÇİN GÖSTERMELİK KONTRAT DÜZENLENMİŞ

Firmanın aldığı kredileri ödemede sorunlar yaşaması ve inşa ettiği gemileri satamaması üzerine EXİMBANK'IN ilave kredi vermek için, inşa edilen gemilere yeni alıcıların bulunması gibi bir şart koştu; ancak firmanın yeni alıcı olarak gösterdiği firma ile olan ilişkisinin gerçek bir ticari ilişkiye dayanmadığı zaman içerisinde ortaya çıktı.

Eximbank'ın gerçek bir ticari ilişikiyi göstermediği ifade edilen kontratla ilave kredi vermesi Sayıştay raporunda yer aldı.

TEMİNAT MEKTUBU DA ALINMAMIŞ

Sayıştay incelemelerinde, banka tarafından, 4565 Firmasına 3 milyon Avro tutarındaki kredi diliminin kullandırıldığı 26.03.2009 tarihinde; firma hakkında düzenlenen en güncel istihbarat ve analiz raporunun 19 ay önceki 26.10.2008 tarihli olduğu tespit edildi. Firmadan ayrıca teminat mektubu alınmadı.

HUKUK BİRİMİ OLUMSUZ GÖRÜŞ VERMİŞ

İkinci teminat olarak, Banka’nın Hukuk İşleri Daire Başkanlığı’nın olumsuz görüşüne rağmen bir özel bankaya 1. dereceden ipotekli tersane arazisi üzerinden ipotek tesis edildiği ortaya çıktı.

Kullandırılan kredinin batmasının ardından satış bedelinin tamamı bu bankaya giderken, EXİMBANK'IN bu teminattan herhangi bir tahsilat yapamadı.

KONU BAŞBAKANLIK TEFTİŞ KURULU’NDA

Konu ile ilgili soruşturma başlatıldı. Batık kredi ile ilgili sorumluların tespiti ve gerekirse soruşturulması için konu Başbakanlık Teftiş Kurulu’na gönderildi. Başbakanlık Teftiş Kurulunun incelemesi sonucu ise halen bilinmiyor.

YENİ HÜKÜMETTE EXIMBANK MEHMET ŞİMŞEK'DEN ALINDI

Daha önce Mehmet Şimşek’in sorumluluğunda bulunan Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye devredildi.

Canikli ayrıca eski Başbakan Yardımcısı Elvan’ın sorumluluğundaki yatırım ortamının iyileştirilmesi, yatırımların ve reformların koordinasyonu ile TBMM ile ilişkileri de yürütecek. Şimşek’in sorumluluğundaki Eximbank da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye devredildi. Böylece ekonomiyle ilgili üst kurullar ve dış ticareti finanse eden Eximbank Şimşek’in yetki alanından çıkartılarak Canikli ve Zeybekci’ye paylaştırıldı. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.