Eylülde faiz artırımı hala masada

Eylülde faiz artırımı hala masada

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan Bloomberg radyosuna yaptığı açıklamada, faiz artırımında sabırlı olmaya güçlerinin yeteceğini söyledi

A+A-

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan Bloomberg radyosuna yaptığı açıklamada, faiz artırımının yapılmasında aceleci olunmadığını fakat para politikasındaki gevşemenin ortadan kalkma durumunun güçlendiğini söyledi.

Kaplan, 20-21 Eylül faiz artırımının masadan kalkmadığını ancak bekleyip görmeleri gerektiğini söyledi. Dallas Fed Başkanı, bazı karşıt rüzgarların olduğunu ve bu yüzden herhangi bir faiz artırımının sabırlı, yavaş ve kademeli olması gerektiğini ifade etti.

Kaplan, "Aceleci bir durum yok. Sabırlı olmayı karşılayabiliriz çünkü nötr faizler kesinlikle yaygın olarak anlaşıldığından daha düşük." dedi.

Robert Kaplan, enflasyonun hedefe ilerlemesinin çok yavaş olduğunu söylerken, ABD ikinci yarı büyümesinde sıçrama beklediğini belirtti. Kaplan, attıkları adımların dolar üzerindeki etkilerini izlemeleri gerektiğini vurguladı.

Kaplan, negatif faiz oranlarının ise ABD'nin finansal sistemine zarar vereceğini ifade etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.