'Facebook kişisel verileri CIA'e veriyor'

'Facebook kişisel verileri CIA'e veriyor'

İrlanda, Facebook'u kullanıcılarının kişisel verilerini kötüye kullanmakla suçlayan aktivist Max Schrems'in şikayetini incelemeyi kabul etti

A+A-

İrlanda'da internetteki kişisel verilerin güvenliğinden sorumlu Veri Koruma Komisyonu, sosyal paylaşım sitesi Facebook'u kullanıcılarının kişisel verilerini kötüye kullanmakla suçlayan Avusturyalı hukuk öğrencisi ve aktivist Max Schrems'in şikayetini incelemeyi kabul etti.

Dublin Yüksek Mahkemesi kararı uyarınca İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Facebook'un veri paylaşımını ve Avrupa Adalet Divanı tarafından yakın zamanda kabul edilen kişisel veri transferi anlaşmasına uygunluğunu inceleyecek.

Daha önce de Facebook aleyhine benzer bir şikayetle dava açan Schrems, Facebook’un kişisel verileri ABD istihbaratına ilettiğini söylüyor.

Facebook sözcüsü ise, suçlamaları reddederek “Facebook ABD yönetiminin server’larımıza ulaşmasını sağlayan bir programın parçası değildir ve böyle bir şey söz konusu olamaz” açıklaması yaptı.

Birçok teknoloji şirketi gibi Facebook’un da veri merkezi İrlanda’da bulunuyor.

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.