Faizde sadeleşme

Faizde sadeleşme

Merkez Bankası Başkanı Başçı, para politikasında "sadeleştirme" üzerine teknik çalışma yapılacağını, bunu da ağustosta kamuoyu ile paylaşacaklarını açıkladı.

A+A-

erkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, faiz politikasının operasyonel çerçevesini kademeli olarak sadeleştirmeyi değerlendireceklerini belirterek, bunu ağustos ayında teknik bir raporla başlatacaklarını söyledi.

Başçı, "sadeleştirme politikası" ile ilgili şöyle konuştu:

"Şu aşamada para politikasında mevcut çerçevenin korunmasına karar verdik, ancak şartlar değişirse bunu gözden geçiririz.

Hazırlanan teknik çalışma sıkılaştırıcı veya genişletici bir çalışma değil, nötr bir çalışma olacak.Tek faizle mevcut para politikamızı devam ettirseydik bu faiz ne olurdu çalışmasıdır. Detayları kamuoyu ile PPK özetleri ya da teknik bir doküman ile paylaşacağız.

Kimse bizden haddinden fazla bir sıkılaşma veya gereksiz bir gevşeme beklemesin Sadeleşme ile ilgili arkadaşlardan sadece teknik bir çalışma istedik, o şekilde yorumlayacaksınız."

Faiz konusunda ise Merkez Bankası Başkanı "Önümüzdeki dönemde küresel para politikalarının normalleşmesinden sonra sözlü yönlendirme ile uzun vadeli faizlerin kalıcı düşeceğini değerlendiriyoruz. Buna bağlı olarak Türkiye'de geniş faiz koridoruna olan ihtiyaç kademeli olarak azalabilir" dedi.

"Piyasa sakin olursa ufak bir adım atılabilir"

Ilımlı bir sıkılaşma ile Ağustos toplantısına gideriz. Sonra oturup sadeleşmeyi konuşuruz. Döviz kuru endişesini ortadan kaldıran bir açıklama olacak. Böyle bir iletişim şart. Piyasa sakin olursa belki ufak bir adım da atılabilir."

Fed'den kimse endişelenmesin

Başçı, Fed faiz oranlarını artırırsa Türk bankalarına ödenen zorunlu karşılık faizlerini Fed faizleri seviyesine yükselteceklerine dikkat çekerek "Eylül ayında Fed'den gelebilecek faiz artışı konusunda kimse endişelenmemeli" dedi.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.