Faktoring sektöründe kan kaybı sürecek

Faktoring sektöründe kan kaybı sürecek

Son 4 ayda 7 şirketin faaliyet ruhsatını iptal ettirdiği sektörde sayının 20'ye ulaşabileceği iddia edildi

A+A-

Son 4 ayda 7 şirketin faaliyet ruhsatını iptal ettirdiği sektörde sayının 20'ye ulaşabileceği iddia edildi.

Haftalık Ekonomist dergisinde yer alan habere göre BDDK verileri, faaliyetlerini durdurup ruhsatının iptal edilmesi için başvuran faktoring şirketi sayısının arttığını gösteriyor. BDDK, nisan ayından bu yana yedi şirketin başvurusunu kabul etti ve ruhsatlarını iptal etti. Dergide yer alan haber şu şekilde: 

"BDDK'nın internet sitesinde açıkladığı verilere göre, ruhsatı iptal edilen son şirket Katar Faktoring oldu. Nisan ayından bu yana sırasıyla Kıbrıs İktisat Faktoring, Trend Faktoring, Ce-Sa Faktoring, First Faktoring, As Faktoring, Turkish Faktoring ve Katar Faktoring sektörden çıkış yapan şirketler oldu. Bu şirketler içindeki Turkish Faktoring'in faaliyetleri Turkish Bank bünyesine alındı. Banka, mayıs ayında yaptığı başvuruyla banka içinde faktoring hizmeti verme izni aldı.

Yeni iptal başvuruları gelecek mi? Edindiğimiz bilgiye göre "evet" gelecek. Yine BDDK'ya ruhsat iptali için başvuran şirket sayısının dört olduğunu öğrendik. Bu sayının aralık ayına doğru artabileceği söyleniyor. Sayının 20'yi bulabileceği konuşuluyor.

Finansal Kurumlar Birliği Başkan Vekili Zafer Ataman'a göre, sektörde hizmet veren şirket sayısı azalacak. Ataman, "Yasal düzenlemeye göre, şirketler 13 Aralık 2015'e kadar 20 milyon liralık sermayeye ulaşmak zorundalar. Bu aralar genel kurullar yapılıyor. Yasal alt limit için sermaye artırımı gerekiyor. Sermayedarlar ya sermaye artırıp yoluna devam edecek ya da sektörden çekilecek" diyor.

Sistemden çıkan şirket sayısının artmasına rağmen, Zafer Ataman, gelecek için umutlu konuşuyor. Ataman'a göre, önümüzdeki dönemde hızlı büyüme sürecek ve yeni büyük oyuncular gelecek. Ataman, "Ürün yapımızla, en esnek, müşteriye iyi hitap eden bir sektörüz. Bu sektörün yıllık 100 milyar dolarlık işlem hacmi potansiyeli var. Yabancılar da büyükler de bunun farkında ve yeni oyuncular görebileceğiz" diyor."

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.