Fed, aktivistleri faiz artışına ikna edemedi

Fed, aktivistleri faiz artışına ikna edemedi

Fed yetkilileri, politikalarına karşı çıkan gruba ekonomiyi raydan çıkarmayacağını anlatmaya çalışıyor

A+A-

Fed'de alışılmışın üzerinde sayıda yetkili, uyguladıkları politikalardan hoşnut olmayan bir gruba hitaben dün yaptıkları konuşmalarda ABD ekonomisini aşırı ısınmaktan koruyabilmek için faiz artırma planlarını savundular.

Bazı Fed politika yapıcıları faizlerin kademeli olarak artırılmasının kendilerine ekonomiyi daha uzun süreli olarak desteklemelerine fırsat vereceğini, fakat aşırı ısınan ekonominin sonunun resesyon olacağını söyledi.

San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed'in faizleri artırmasını istemeyen yaklaşık 100 işçi aktivistine yaptığı konuşmada, "Benim amacım ekonomik büyümeyi durdurmak değil. Bu ekonominin büyümesini devam ettireceğiz ve bu büyümeyi sıcak tutacağız" dedi.

Fed yetkilileri yaklaşık son 10 yıldır ilk defa Aralık ayında faizleri artırmalarının ardından yeniden bir artışa ne zaman gideceklerinin kararını henüz vermedi. Politika yapıcılar yakın bir zamanda artırmak veya daha temkinli yaklaşmak konusunda bölünmüş durumdalar.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Fed yönetim kurulunun şu an ABD ekonomisinde ne olup bittiğini tartışmakta olduğunu söyledi.

Aktivistlere konuşan Fischer, "Burada tartışılan her şey aynı zamanda yönetim kurulunda da tartışılıyor" dedi.

Fed yetkililerinin kamuoyuna son dönemlerde yaptıkları açıklamaların çoğunluğu, bir faiz artışının yaklaşmakta olduğu sinyalini veriyor.

Fakat 11 Fed politika yapıcısıyla buluşan aktivistler, yetkililerin sözlerini keserek ve protesto alkışlarıyla faiz artışına hazır olmadıkları sinyalini verdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.