Fed, aralıkta faiz arttırımına başlayabilir

Fed, aralıkta faiz arttırımına başlayabilir

Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkına sahip üyelerden Williams, USA Today gazetesine faiz artırım zamanlamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

ABD Merkez Bankası (Fed) San Francisco Şube Başkanı John Williams, faiz artış kararını, gelecek veriler ışığında alacaklarını belirterek, "Veriler kriterlere uyumlu gelirse, aralık toplantısı faiz artış sürecine başlamak için çok güçlü bir ihtimal olur" dedi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkına sahip üyelerden Williams, USA Today gazetesine faiz artırım zamanlamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Williams, ABD'nin ekonomisinin ılımlı büyümeyi sürdürdüğüne işaret ederek, "Küresel ekonomideki dalgalanmalar ve risklere yönelik endişelere rağmen yüzde 2 büyümeyle yola devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

Mevcut durumda yakalanan ivmenin kaybolduğu ya da kırılganlıkların arttığı yönünde sinyaller görmediğini belirten Williams, ekonomideki iyileşmenin potansiyel risklerin bazılarını zamanla ortadan kaldıracağı öngörüsünü dile getirdi.

Williams, bu nedenle bir sonraki doğal adımın, faizlerin kademeli olarak artırılmaya başlanması olduğunu savunarak, "Veriler kriterlere uyumlu gelirse, aralık toplantısı faiz artış sürecine başlamak için çok güçlü bir ihtimal olur" diye konuştu.

Şu anki Fed Başkanı Janet Yellen'in, San Francisco Fed Başkanı olduğu dönemde Araştırma Direktörü görevinde bulunan Williams, Yellen'in görüşlerine destek vermesiyle tanınıyor ve bu nedenle, piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

Yellen da geçen hafta, ABD Kongresi'nde yaptığı sunumda, Fed’in Amerikan ekonomisinin beklenen gelişmeyi göstermesi durumunda faiz artışına aralık toplantısıyla başlayabileceğini kaydetmişti.

Söz konusu toplantı, 15-16 Aralık'ta yapılacak ve alınan kararlar, Fed Başkanı Yellen'in düzenleyeceği basın konferansında değerlendirilecek. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.