Fed Bej Kitap raporunu yayınlandı

Fed Bej Kitap raporunu yayınlandı

Fed'in Bej Kitap raporu enflasyonda hafif artışa ve istihdam piyasasında sıkılaşmaya işaret etti

A+A-

Fed'in Bej Kitap raporu, ABD'nin büyük bölümünde enflasyon baskılarının Nisan ortasından Mayıs ortasına kadarki dönemde hafif şekilde büyüdüğüne ve aynı zamanda Amerikan şirketleri için işçilik maliyetlerinin armakta olduğuna işaret etti.

14-15 Haziran tarihinde yapılacak FOMC toplantısına sunulmak üzere bu ay Minneapolis Fed tarafından 23 Mayıs'a kadar toplanan verilerle hazırlanan raporda, ılımlı istihdam büyümesine karşın istihdam piyasasında sıkılaşma olduğu ortaya kondu.

12 bölgesel Fed'den gelen bilgilerle derlenen Bej Kitap'ta, "Sıkı iş gücü piyasaları Fed bölgelerinin büyük bölümünde not edildi. Fiyat baskıları bölgelerin çoğunda hafif şekilde büyüdü" ifadelerine yer verildi. Bej Kitap'taki bu ifadelerin 14-15 Haziran'da yapılacak toplantıda FOMC üyelerini faiz artırıp artırmamayı değerlendirirken enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru yükselmekte olduğu konusunda rahatlatacağı öngörülüyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.