Fed Brexit sonrası temkinli

Fed Brexit sonrası temkinli

Çarşamba akşamı açıklanan toplantı tutanaklarında Fed yetkililerinin, İngiltere'nin AB kararının etkileri netleşinceye kadar faiz artırımını durdurma taraftarı olduğunu gösteriyor

A+A-

Fed'in Haziran ayında yaptığı para politikasına ait, Çarşamba akşamı açıklanan toplantı tutanakları, politika yapıcıların İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararının etkileri netleşinceye kadar yeni bir faiz artışı yapmama taraftarı olduğunu gösteriyor.

Fed'in 23 Haziran'da İngiltere'de yapılan AB referandumu öncesinde 14-15 Haziran'da gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarında, referandum konusunda bir rahatsızlığın olduğu görülürken, "Üyeler parasal genişlemenin kaldırılmasına yönelik yeni bir adımın atılması için İngiltere'deki oylamadan gelecek sonuçların beklenmesinin daha uygun olacağı konusunda genel bir görüş birliğinde" ifadeleri kullanıldı.

Politika yapıcılar, Haziran toplantısında faizlerin değiştirilmemesinde aynı zamanda istihdam artışındaki şiddetli yavaşlamanın da etkisi olduğunu belirtti.

Bununla beraber yine tutanaklara göre, Haziran toplantısına katılan yetkililerin çoğunluğu, istihdam artışındaki yavaşlamanın istatistiksel bir "gürültü" olabileceğini söylerken, ABD ekonomisini rayından çıkaracak bir finansal veya ekonomik şok olmadığı sürece ekonominin faiz artışlarına hazır olacağını belirtti.

İngiltere'nin AB referandumundan önce Fed, ABD ekonomisinde aşırı ısınmayı engellemek için bu yıl iki faiz artışına ihtiyaç duyulacağı sinyalini vermişti.

Fakat oylama sonucunda İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı çıkmasının ardından bazı Fed yetkilileri, ortaya çıkan belirsizliğin temkinli olmayı gerektirdiğini savunuyor.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.