FED Haziran kararını açıkladı

FED Haziran kararını açıkladı

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Haziran toplantısı sona erdi. Faiz oranı % 0.25-0.50 aralığında bırakıldı. Gözler bir sonraki toplantıda

A+A-

Fed’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Haziran toplantısı sona erdi. Faiz oranı % 0.25-0.50 aralığında bırakıldı.

Piyasalarda da özellikle oldukça düşük gelen Mayıs tarım dışı istihdam verisinin ardından Fed'in faiz artırması beklenmiyordu.

Banka, geçen Aralık ayındaki toplantıda 2006'dan bu yana ilk faiz artışını yaparak, politika faizini % 0-0.25 aralığından % 0.25 – 0.50 aralığına yükseltmişti. Faiz kararı sonrası Fed Başkanı Janet Yellen'in gerçekleştireceği basın toplantısı izlenecek.

İlk değerlendirmeler


İntegral Menkul Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu FED'in bugünkü toplantısında açıklanan kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Fed beklendiği gibi faiz oranlarını değiştirmedi ve %0.25-%0.50 aralığında bıraktı. Karar metninde istihdamdaki yavaşlamaya vurgu yapılırken, işsizlik oranındaki düşüşe de işaret edilmiş. Hane halkı harcamalarının güçlendiği ifade edilirken, piyasa odaklı enflasyon ölçümlerinde düşüş olduğunu söylemiş. Bunun dışında karar oy birliği ile alınmış. Birkaç toplantıda faiz artırımını savunan Esther L.George bu sefer faiz değişliği fikrinden vazgeçmiş görünüyor. Projeksiyonlarda faiz artırım beklentileri 1 faiz artırımını daha işaret ediyor.

Yoğunluk bir faiz artırımına gerilemiş. Başka deyişle yılsonuna kadar iki faiz artırımı beklentileri neredeyse kaybolmuş. 2016 yılı için büyüme beklentileri %2.2'den %2.0'a aşağı yönlü revize edilirken, PCE enflasyonu %1.2'den %1.4'e yukarı yönlü revize edilmiş. Aynı şekilde çekirdek PCE enflasyonunda da %1.6'dan  1.7'ye yukarı yönlü revize bulunuyor. Genel olarak Fed kısa vadede daha temkinli görülüyor. Uzun vade de duruşu aynı.

Kademeli faiz artırımı politikası devam ediyor ve ekonominin sadece kademeli artırıma izin vereceği bekleniyor. Orta vadede %2 enflasyon beklentisi sürüyor. Sonuç olarak hafif güvercin eğilime sahip dengeli bir metin diyebiliriz. 

Zayıflıklara yer verdiği gibi güçlü taraflarda bulunuyor. Ancak görünen bir konu oldukça net. Yıl sonuna kadar bir taneden fazla faiz artırım beklentisi artık güçlü değil. Verinin ardından Dolarda zayıflama oluştu. Dolar endeksi 94.75'den 94.50 seviyesine geriledi. EURUSD ise 1.1276 seviyelerine yükselişinin ardından dengeleniyor. Ons 1291 seviyesine yükseldi ancak bu seviyelerde dengeleniyor. İçeride USDTRY 2.9170 seviyesine geriledi. Piyasalarda şimdilik daha sert hareketler beklenmeyebilir. 21:30'daki Yellen'ın basın toplantısını bekliyoruz. Temmuzda faiz artırımı beklentileri oldukça zayıflamış görünüyor. "

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.