Süleyman SABANCI

Süleyman SABANCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Fed politika faizini değiştirmedi.

A+A-

Fed politika faizini değiştirmedi. Faizi yüzde 0 - 0,25 aralığında bıraktı.

Son haftanın en fazla beklenen kararı Amerikan Merkez Bankası Fed’in 2 gündür süren FOMC toplantısının sonucunda faizleri artırıp artırmayacağıydı. ABD ekonomik verilerinde kısmi toparlanmalar olsada Çin’de yaşanan devalüasyonlar, avrupadan gelen faiz artırımını ileri bir tarihe erteleme yönünde söylemler küresel köye dönen dünya para piyasalarında Fed’in sadece iç verilere bakarak karar almasını engelleyen en önemli faktörler olarak ortaya çıkıyor.

Faizlerde herhangi bir artışa gitmeyen Fed’in bundan sonraki ilk toplantısı 28 Ekimde, ardından ise sene sonunda 16 Aralıkta gözüküyor. Ara bir karar çıkmaması durumunda büyük ihtimalle Aralık toplantısında faizlerin artırılacağı düşünülse de sadece ABD ekonomik verilerine odaklanmayıp küresel çapta ekonomileri de dikkate almak zorunda olan ABD Merkez Bankasının faiz artırımını daha ileri bir tarihe ötelemesi kimseyi şaşırtmayacaktır.

İçeride 1 Kasım seçimleri ve terörün tırmanışıyla birlikte ülke olarak ekonomide kendi gerçeklerimizi yaşarken, ekonomimize duyulan güvenin yerini özellikle yabancı yatırımcıda tedirginliğe bırakması ile Dolar/TL kurunun artmasına, en aktif tahvil faizlerinde ise Yüzde 11,20 seviyelerinin üzerine çıkılmasına neden oldu. Son bir haftadır Fed’e ilişkin karar beklenirken bugünkü karar sonrası kur 2,9870 seviyelerine geriledi.

Tekrar ülke gerçeklerine döneceğimiz haftanın son iş günüyle birlikte kurda kısmi gevşemeler yaşansa da özellikle kredi derecelendirme kuruluşlarının ülke görünümü ve notumuza ilişkin yapacakları değerlendirmeler piyasaların takip edecekleri ana konular olacaktır. Bist-100 açısından baktığımızda ise bayram öncesi nakde dönmek isteyenlerin yarın son satış fırsatı olacaktır. Endekste Fed’in bu kararı sonrası yukarı yönlü hareketler kısmen olsa da yukarıda belirttiğim gibi yeniden kendi gerçeklerimize dönerek ilk olarak Fitch Ratings’in yarın yapacağı Türkiye değerlendirmesi ve notu beklenecektir.

Bu yazı toplam 1848 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.