FED'den piyasaları rahatlatacak karar

FED'den piyasaları rahatlatacak karar

Amerika Merkez Bankası Fed, 'kayda değer süre' ifadesinin tonunu değiştirdi ve faiz artışında "sabırlı" olunacağı mesajını verdi.

A+A-

ABD Merkez Bankasından (Fed) faiz artırımı konusunda "sabırlı" olunacağını ve bunun daha önce kullanılan "kayda değer süre" ifadesiyle uyumlu olduğu bildirildi.

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) bugün sona eren aralık ayı toplantısında alınan kararlar açıklandı. Bildiride, Fed'in politika faiz oranını artırmak konusunda sabırlı olacağı ve bunun daha önce kullanılan "kayda değer" ifadesiyle uyum gösterdiği belirtildi.

ABD ekonomisinin eylül ayında gerçekleştirilen son FOMC toplantısından bu yana gelişme kaydettiği ifade edilen bildiride, işgücü piyasasının da güçlü istihdam artışı ve düşen işsizlik oranıyla iyileştiği vurgulandı. Bildiride, ayrıca hanehalkı harcamalarında ılımlı artış gözlendiği ortaya koyulurken, konut sektöründeki toparlanmanın zayıf şekilde sürdüğü kaydedildi.

Öte yandan, enflasyonun gerileyen enerji fiyatlarıyla Fed'in yüzde 2 hedefinin altında seyretmeye devam ettiği ifade edilirken, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin istikrarlı bir seyir izlediğine işaret edildi.

Yellen: Faizler baharda artmaz

Fed Başkanı Janet Yellen, para politikasında normalleşmenin gelecek birkaç toplantıda başlamasının muhtemel olmadığını belirterek, "Faizlerin baharda artması olası değil" dedi.

Fed Başkanı Janet Yellen, ABD Merkez Bankası'nın kararının ardından basın toplantısı düzenledi.

Yellen toplantısında şunları kaydetti:

"Yeni ileriye dönük yönlendirme politikada değişikliği temsil etmiyor. Sözlü yönlendirmede değişiklik ekonomideki ilerlemeden kaynaklanıyor. Düşük petrol fiyatları kısa vadede enflasyonu aşağı çekecek, istihdamdaki büyüme güçlü. Para politikasında normalleşmenin gelecek birkaç toplantıda başlaması muhtemel değil. Faizlerin baharda artması olası değil, bu ekonomiye bağlı. FOMC katılımcılarının neredeyse tamamı 2015'te faiz artışı bekliyor."
Fed, yılın son toplantısındaki açıklamasında faiz artışı için sabırlı davranacağını belirtmişti.

Dolar düştü

Fed'den gelen açıklamalar piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Hafta başında 2.41 seviyesini geçen ve bugün genelinde 2.37 seviyelerinde hareket eden dolar kuru, Fed açıklamaları sonrasında düşüşe geçti ve uluslararası piyasada 2.3090 seviyelerine kadar düştü. Sonrasında bir miktar toparlanan kur, saat 22:40 itibariyle 2.3350 TL seviyelerinde hareket ediyor. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.