FED'e göre piyasalardaki oynaklıktan kaygı verici değil

FED'e göre piyasalardaki oynaklıktan kaygı verici değil

Mester, hisse senedi piyasalarında son dönemde yaşanan satışlar ve oynaklıktaki artışın ekonominin genel olarak güçlü olan görünümüne zarar vermeyeceğini savundu. 

A+A-

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, hisse senedi piyasalarında son dönemde yaşanan satışlar ve oynaklıktaki artışın ekonominin genel olarak güçlü olan görünümüne zarar vermeyeceğini savundu. 

Hisse senedi piyasalarında yaşanan yüzde 10'un üzerindeki düzeltmeyi değerlendiren Mester, "Hisse senedi piyasalarında daha derin ve daha ısrarcı bir düşüş güvene zarar verebilir ve risk alımlarında, harcamalarda geri çekilmeye neden olabilir. Ancak şu ana kadar yaşanan hareketler bu senaryodan çok uzakta" diye konuştu. 

Piyasalardaki türbulansın ekonomi üzerindeki etkisinin etraflıca ele alınmasını beklediğini ifade eden Mester, ancak bu satışların ekonomik görünüme yönelik düşüncelerini değiştirmediğini belirtti. Mester, "Benim görüşüme göre ekonomiyi destekleyen temel göstergeler çok güçlü" dedi. 

Fed'in bu yıl faizleri geçen yılla aynı hızla artırmasını desteklediğini ifade eden Mester, ancak vergi ve diğer mali politikalarda yapılan değişikliklerin etkilerini izleyeceğini vurguladı. Enflasyonun Fed'in yüzde 2 hedefine doğru yavaş yavaş ilerlediğini belirten Mester, şu an için ekonominin de trendin üzerinde büyümeyi sürdürdüğüne işaret etti.

Mester, yapılan vergi değişikliklerinin gelecek bir veya iki yılda ekonomik büyümeyi 0,25-0,50 puan artırabileceğini, ancak yatırım ve istihdam üzerinde uzun vadede sergileyeceği etkinin belirsiz olduğunu da belirtti. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.