Süleyman SABANCI

Süleyman SABANCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Fed’in faiz artışı başka bahara kaldı.

A+A-

Fed'in FOMC (Açık Piyasa Komitesi Toplantısı) raporunda en erken eylül ayında faiz artırımının olabileceği sinyali verilirken, yine enflasyon ve istihdam verilerinin yakınen takip edileceğine vurgu yapıldı. Fed’in faiz artırımı kaçınılmaz son olarak görünürken, şimdi acaba bu sene pas geçilip 2016 yılına sarkan faiz artışı olabilir mi sorularının da sorulması en azından bir kısım uzman tarafından ortaya atılıyor. Her halükarda Amerika'dan gelecek veriler ABD ekonomisinin toparlanmasına işaret ettiği müddetçe faiz artışı olasılığı gittikçe artacaktır.

 

Faiz artışının bizim gibi gelişmekte olan ülkelere etkisi ise beklentilerin aksine en azından ilk etapta çok sert ve keskin olmayacaktır. Uzun süredir ABD’de faizlerin artabileceği bilindiğinden kısmen de olsa bu fiyatlama Bist’te, faizde ve kurda satın alınmıştır diye düşünüyorum. Ayrıca Fed’den daha önemli olan ülkemiz açısından önümüzdeki 1,5 aylık sürede koalisyon hükümetinin kurulup kurulmayacağı ve kurulacak olan muhtemel hükümetin piyasalara canlılık getirebilmek için ne tipte önlemler alacağı olacaktır.

 

Geniş tabanlı ve güçlü bir koalisyon hükümetinin kurulmasına piyasaların tepkisi olumlu olacaktır. Fakat olası azınlık yada çok kolay yıkılabilecek bir koalisyon durumunda ise, tüm piyasalar açısından tedirginliğin devam edeceği, kurdaki tansiyonun düşmeyeceği, faizlerin artacağı ve Borsa İstanbul’da satışların hız kesmeyerek devam edebileceği görülecektir.

 

Bu arada borsa, kur ve faize önümüzdeki hafta ne olabilir diye bakacak olursak; Geçen haftayı yüzde 2,38 artışla 82,454 puandan kapatan Borsa İstanbul’da olası yukarı haraketlerde 83,000 ve ardından 83,777 seviyeleri direnç, 81,500 ve 80,500 seviyeleri destek olacaktır. Kurda ise dalgalanma tüm hafta boyunca devam edecektir. Geniş bir bantta hareket edeceğini düşündüğüm Dolar/TL kuru 2,67 ile 2,77 arasında gidip gelecektir. En aktif tahvilde ise kısa vadede çift hanelerin altı biraz zor görünürken olası en iyi halde dahi 9,80 seviyelerinin altının test edilmesi zor olacaktır.

Bu yazı toplam 1427 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.