FETÖ'cü şirketler Varlık Barışı'nın dışında

FETÖ'cü şirketler Varlık Barışı'nın dışında

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) destek veren şirketler Varlık Barışı’nda kapsam dışı kalıyor.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) destek veren şirketler Varlık Barışı’nda kapsam dışı kalıyor. Terör örgütü bağlantısı tespit edilen herhangi bir birikimin hem yurt içi hem de yurtdışından sisteme dahil edilmesi halinde soruşturma başlatılacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, FETÖ terör örgütü bağlantısı tespit edilen herhangi miktarda bir paranın Varlık Barışı kapsamında Türkiye’ye getirilmesi halinde soruşturma başlatılacağını açıkladı.

KANUN MADDESİ NET

Bakan Ağbal, Meclis’e gönderilen Varlık Barışı düzenlemesine ilişkin soruları yanıtladı. Maliye Bakanı Ağbal, FETÖ’ye destek veren şirketlerin Varlık Barışı kapsamında parasını Türkiye’ye getirip getiremeyeceği ilişkin soruya “Bir kişi hakkında getirdiği para nedeniyle doğrudan doğruya soruşturma açılamaz. Ama terör örgütüyle ilişkisini ben bilirsem, onunla ilişkin bir bulgum olursa bu kanun o kişi hakkında soruşturma yapmamı engellemiyor. Bir ara ‘Böyle bir şey yazsak mı’ diye düşündük ama yazmak gerekmiyor” yanıtını verdi. Kanunda yazılan ifadenin net olduğuna dikkat çeken Maliye Bakanı Ağbal “Kanundaki yazdığımız ifade çok net. ‘Sırf bu nedenle soruşturma açılamaz, bundan hareketle inceleme yapılamaz’ dediğimiz için başka bir nedenle kişi hakkında soruşturma yapabiliyorsam yine yapabileceğim. Bu sadece onlar için değil herkes için geçerli. PKK’nın bir parasının Türkiye’ye getirildiğini eğer görürsem, bu paranın kendisinden değil başka bir bilgi, bulgu bana gelirse o zaman yine soruşturacağım” dedi.

MÜCADELE EDECEĞİZ

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu devletin, bu milletin suçtan elde edilen gelirinin bir kuruşuna dahi ihtiyacı olmadığını belirterek “O gelirin kaynağını oluşturan suçla nasıl mücadele etmemiz gerekiyorsa suçtan elde edilen gelirle de sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Gelir hedefi bu kez yüksek

Hem yastık altı hem de yurtdışındaki birikimi Türkiye ekonomisine kazandırmayı amaçlayan Varlık Barışı’nda gelir hedefi yüksek. Maliye Bakanı Ağbal, ne kadar gelir beklendiğine ilişkin soruya “Bu konuda bir tahmin yapmadık ama bu düzenlememiz önceki düzenlemelerden farklı. Önceki düzenlemelerde yüzde 2-3 vergi alıyorduk, bu sefer vergi almıyoruz. Bu vatandaşı teşvik edecek, daha fazla bir kaynak gelecek. Önceki düzenlemelerde vatandaşa ‘Bu parayı getireceksin, şirkete koyacaksın, sermayeye ekleyeceksin’ diyorduk. Bu defa bunu da istemiyoruz.”

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.