Fibabanka'ya yeni ortak

Fibabanka'ya yeni ortak

Fibabanka ile TurkFinance arasında Sermaye İştirak Sözleşmesi imzalandı

A+A-

Fiba Grup bünyesinde faaliyet gösteren Fibabanka, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile yaptığı ortaklığın ardından, The Abraaj Group (TurkFinance B.V.) ile de yüzde 9.95 oranında sermaye iştirak sözleşmesi imzaladı.

Fibanka'dan Cuma akşamı KAP'a yapılan açıklamada, sözleşme kapsamında The Abraaj Group'un sermaye artırımı yolu ile Fibabanka'ya yüzde 9.95 oranında hissedar olmasına yönelik gerekli yasal ve idari izinlerin temini hususunda gerekli çalışmaların başlatılacağı belirtildi.

Fibabanka daha önce de IFC ve EBRD ile ortaklığa gitmişti.

Toplam 670.06 milyon lira sermayesi bulunan bankada, IFC'nin ve EBRD'nin yüzde 9.95'er hissesi bulunuyor.

Ortaklıkla ilgili olarak Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin "Dünya Bankası kuruluşu IFC ve EBRD'nin ardından Abraaj Group ile yapacağımız stratejik ortaklık sonrası, yabancı ortaklarımızın da vereceği katkı ile Fibabanka'da büyüme hedeflerimize daha hızlı bir şekilde ulaşmayı hedefliyoruz" dedi.

Fiba Grup bünyesine 2010'da katılan Fibabanka bankacılık sektöründe toplam 70 şube ile kurumsal, ticari, KOBİ, bireysel, tarım ve özel bankacılık alanlarında faaliyet gösteriyor. Bankanın Mart 2016 itibarıyla toplam 12 milyar lira aktif büyüklüğü bulunuyor.

Afrika, Latin Amerika, Orta Doğu, Güney Asya, Güneydoğu Asya, Türkiye ve Orta Asya'nın büyüyen pazarlarında faaliyet gösteren özel sermaye şirketi The Abraaj Group ise 9.5 milyar doların üzerinde varlık yönetiyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.