Fitch 15 Türk bankasının notunu düşürdü

Fitch 15 Türk bankasının notunu düşürdü

Fitch, ülke notu kriterlerinde değişiklik sonrası 15 Türk bankasının yerel para cinsinden notlarını düşürdü

A+A-

Fitch Ratings, ülke kredi notu kriterlerinde yapılan değişiklikle ilişkili olarak 15 Türk bankasının ve bu bankaların bağlı ortaklığı olan 2 leasing şirketinin yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını düşürdü ve yerel para cinsinden kısa vadeli notlarını teyit etti. Uzun vadeli notlar için görünümü 'durağan' olarak belirledi.

Fitch, kamunun sahip olduğu Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Kalkınma Bankası, TSKB, Türk Eximbank ve Takasbank'ın yerel para cinsinden uzun vadeli notlarını BBB'den BBB-'ye indirdi. ICBC Türkiye, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Burgan Bank, ING Bank, Finansbank, Alternatifbank ve TEB'in notmarı da BBB+'dan BBB'ye indidrildi. Fitch, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans'ın kısa vadeli yabancı para cinsinden notlarını yükseltti. Finans Finansal Kiralama ve Alternatif Finansal Kiralama'nın yerel para cinsinden uzun vadeli notları da BBB+'dan BBB'ye indirildi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.