Fitch de not indirirse ne olur

Fitch de not indirirse ne olur

Türkiye'yi yatırım yapılabilir kredi notu seviyesinde tutmaya devam eden tek kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch, bu yıl için daha önce yüzde 3.4 olan büyüme tahminini yüzde 3'e düşürdü

A+A-

Fitch, Temmuz ayındaki darbe girişimi sonrası Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu korumuş ancak not görünümünü durağandan negatife çevirmişti.

Terör saldırıları, Rusya ile yaşanan diplomatik krizin turizm gelirlerini vurması ve Temmuz ayındaki darbe girişimi ekonomik büyümeyi olumsuz etkilerken, Başbakan Binali Yıldırım bugün duyurduğu OVP beklentilerinde de büyümeyi aşağıya revize ettiklerini açıkladı.

OVP'ye göre 2016 için daha önce yüzde 4.5 olarak öngörülen büyüme yüzde 3.2'ye revize edilirken, 2017 yılı için yüzde 4.4 ve 2018 yılı için yüzde 5 olarak açıklandı.

Fitch ise yaptığı değerlendirmede, Temmuz ayı ekonomik verilerinin "şaşırtıcı derecede kötü" olduğunu ve son dönemlerde görülen toparlanmanın sürdürülebilirliğine "temkinli" yaklaştığını açıkladı.

"Temmuz ayı verileri hem darbe girişimini hem de dini tatillerden dolayı yaşanan iş günü kesintilerini yansıtarak şaşırtıcı derecede kötü geldi" diyen Fitch, daha sonra Ağustos ayı için açıklanan verilerde genel olarak bir toparlanma görüldüğünü söyledi.

Fitch, Küresel Ekonomik Görünüm Eylül ayı raporunda yer alan Türkiye değerlendirmesinde "Bununla beraber bu toparlanmanın sürdürülebilirliği konusunda şüpheliyiz" ifadelerini kullandı.

Devam eden işten uzaklaştırmaların yakın vadede belirsizliğin devam etmesine neden olacağını ve tüketim üzerinde etkisini göstereceğini söyleyen Fitch, asgari ücretteki artışın ise hanehalkı gelirlerine destek sağlamaya devam edeceğini belirtti.

Fitch, 2017 büyüme beklentisini yüzde 3.2 ve 2018 için ise yüzde 3.5 olarak açıkladı.

Fitch enflasyon tahminini ise 2016 için yüzde 7.9; 2017 için yüzde 7.7 ve 2018 için yüzde 7.5 olarak açıkladı.

FITCH'İN OLASI İNDİRİMİNİN ETKİSİ

Türkiye'nin kredi notuna dair gözden geçirmesini 2017 başında yapacağını açıklayan Fitch'ten gelecek olası bir not indirimi, Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviye notunun belli başlı üç kredi derecelendirme kuruluşundan da "çöp" seviyesine inmesine neden olacak.

Analistler, Fitch'in de kredi notunu düşürmesi durumunda yalnızca borçlanma maliyetlerinin artmayacağını, bununla beraber bankaların Merkez Bankası nezdinde tuttukları döviz cinsi varlıkların risk ağırlıklarının da iki katına çıkacağını vurguluyorlar.

Bankaların söz konusu varlıklar için risk ağırlıklarının yüzde 100'e çıkmasının sermaye yeterlilik rasyoları üzerinde aşağı yönlü baskı yapacağını söyleyen analistler, dolayısıyla kredi verme iştahının azalacağını belirtiyorlar.

"Eğer Fitch kredi notunu düşürürse, bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosu 125-150 baz puan azalacak," diyen Deniz Yatırım bankacılık analisti Sadrettin Bağcı, "Bu, bankaların kredi verme iştahını azaltabilir" diye konuştu.

BDDK verilerine göre bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosu Temmuz sonunda yüzde 15.8 seviyesinde bulunuyor. Kredilerdeki artış hızı ise yine BDDK'nın açıkladığı verilere göre 23 Eylül itibariyle yıllık bazda yüzde 8 ile Merkez Bankası'nın yüzde 15'lik gösterge seviyesinin dahi oldukça altında.

Kredi büyümesindeki yavaşlık ekonomideki yavaşlamayı teyit ederken, hükümet kredilerin büyümesini hızlandıracak, tüketimi artıracak bir dizi tedbir açıkladı.

Moody's'den not indirimi gelebileceği beklentisi bankaların son dönemdeki sendikasyon kredilerinin dolar cinsi kısımlarının maliyetlerinde 10-20 baz puan arasında artışa neden olurken, Fitch'den de bir not indirimi gelmesi durumunda maliyetlerin daha da artacağı belirtiliyor.

"Banka ve şirketlerin kredi maliyetleri ortalama 50 baz puan kadar artacak... Fed Aralık'ta 25 baz puan faiz artırırsa? Bu Libor'a 35 baz puan kadar yansır herhalde. Biraz da OHAL'in uzatılması gibi nedenlerden kaynaklanan politik prim eklesek, Türkiye'de döviz cinsi sermaye maliyeti 100 baz puan kadar artabilir" diyen Global Source Partners'dan Atilla Yeşilada, "Eğer Fitch de not indirirse bu da hepsinin üzerine 25-30 baz puan daha ekler" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.