Fitch: Mevduatlarda dolarizasyon daha da artabilir

Fitch: Mevduatlarda dolarizasyon daha da artabilir

Fitch Ratings "Datawatch 2021 2'nci Çeyrek" raporunu açıkladı

A+A-

Fitch Ratings, Türk bankacılık sektöründe yabancı para cinsinden mevduatların 2021 ikinci çeyrekte toplam mevduatların yüzde 55'ine ulaştığına dikkat çektiği raporunda, "Negatif reel mevduat faizi ve enflasyonist baskılar liraya zayıf güven ile  bir araya geldiğinde mevduatlarda dolarizasyon daha da artabilir" dedi.
Fitch Rating, Türk bankaları için bugün yayınladığı ve Türk bankacılık  sistemindeki varlıkların yüzde 81'ini kontrol eden 13 bankaya yer verdiği "Datawatch 2021 2'nci Çeyrek" raporunda, varlık kalitesi için  riskler artsa da bankaların ortalama sorunlu kredi oranlarının 2021 ikinci çeyrekte daha da düştüğünü belirtti.

2021 ikinci çeyrekte Türk bankalarının 2021 yılı için risk maliyeti tahminlerini düşürdüklerini belirten Fitch, özel bankalarda operasyonel karlılığın ikinci çeyrekte düşük risk maliyetinin, artan harç, ücret gelirlerinin ve genişleyen net faiz marjlarının etkisi ile daha dirençli olduğunu vurguladı.
Türk Lirası cinsinden kredi büyümesinin ikinci çeyrekte özel bankalar tarafından yönlendirilmeye devam edildiğini belirten Fitch, sektörün  yabancı para cinsinden düzeltilmiş toplam kredi büyümesinin ise yüzde
1,9 ile sınırlı kaldığını belirtti. Fitch, "Liradaki zayıflık dikkate alındığında bu durum döviz cinsinden borç vermeye iştahın sınırlı olduğunu gösteriyor" dedi.
Bankaların çoğunun gerilimli piyasa şartlarına rağmen sendikasyon kredilerini Nisan-Mayıs 2021 döneminde çevirdiklerini veya artırdıklarını belirten Fitch, "Bu durum, bankaların fonlama piyasalarına, 2020'nin  ilk yarısına göre daha yüksek maliyet ile olsa da, erişme kabiliyetleri olduğunu teyit etti" değerlendirmesini yaptı.