Fitch: Para poltikasındaki soru işaretleri devam ediyor

Fitch: Para poltikasındaki soru işaretleri devam ediyor

Fitch Ratings, Türkiye Analisti Paul Gamble Türkiye'ye ilişkin değerlendirmesinde para politikasına ilişkin soru işaretlerinin sürdüğünü belirtti

A+A-

Fitch Ratings'in Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Paul Gamble, "Düşük petrol fiyatları Türkiye'nin turizm gelirlerindeki keskin düşüşü telafi ediyor. Türkiye'nin mali disiplini korunuyor; para politikasının tutarlılığına ilişkin sorular devam ediyor" dedi.

Türkiye'nin kredi notuna ilişkin en son 19 Ağustos'ta bir değerlendirmede bulunan Fitch, Türkiye'nin 'BBB-' kredi notunu teyit ederken, "durağan" görünümünü "negatif"e çekmişti. Türkiye'nin kredi notu Fitch ve Moody's tarafından "yatırım yapılabilir" seviyenin eşiğinde değerlendiriliyor.

Fitch, 19 Ağustos'taki değerlendirmesinde, politik belirsizliğin ekonomik performansa etkisinin olmasını beklediğini söylemişti. Raporda, ekonomik büyümenin düşük yatırım sebebiyle gerilemesinin beklendiği belirtilmiş, TCMB'nin ve özel bankaların faiz oranlarında siyasi baskılarla karşılaştığı kaydedilmişti. Fitch, mali tutumda değişim beklemediğini kaydetmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.