Fitch sürpriz yapmadı

Fitch sürpriz yapmadı

Fitch Ratings, Türkiye'nin "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" seviyedeki kredi notunu ve "durağan" not görünümünü teyit etti

A+A-

Fitch, Türkiye'nin notunu onayladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Raiting, Türkiye'nin Uzun vadeli yabancı ve yerel para cinsinden notlarını
sırasıyla BBB- ve BBB olarak onatladıç Notların görünümü durağan olarak belirlendi. Türkiye'nin üst düzey teminatsız yabanbcı ve yerli para tahvillerinin notu da sırasıyla BBB- ve BBB olarak onaylanırken, Ülke not tavanı BBB, kısa vadeli yabancı para cinsinden IDR notu F3 olarak onaylandı.


Fitch'in açıklamasında notun onaylanmasında etkili olan unsurlar arasında, mali displinin 2015 yılında yapılan iki önemli seçime rağmen korunmuş olmasının, Merkezi hükümetin açıklarının 2014 yılında GSYİH'nın yüzde 1.3'ü düzeyindeyken, 2015 yılında yüzde 1.2'sine gerilemesinin etkili olduğu ifade edildi.
Öte yandan seçimlerden önce vaat edilmiş olan harcamaların 2016 yılında mali poziyonu daha olumsuz bir düzeye taçıyacağı, bu oranın yüzde 2 seviyesine yükselebileceği, ancak borçların GSYİH'ya oranının düşmeye devam edeceği dile getirildi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.