Fitch'den merkez bankalarına sert eleştiri

Fitch'den merkez bankalarına sert eleştiri

Fitch baş ekonomisti Brian Coulton merkez bankalarının yeni tedbirler ile zamanlarını boşa harcıyor olabileceklerini savundu

A+A-

Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günü, Japonya Merkez Bankası'nın 20 Eylül'de yapacağı toplantılardan parasal genişlemenin artırılması yönünde beklentilerin arttığı bir ortamda, Fitch baş ekonomisti Brian Coulton merkez bankalarının yeni tedbirler ile zamanlarını boşa harcıyor olabileceklerini savundu.

Coulton yaptığı açıklamada, merkez bankalarının daha fazla varlık alarak bilarçolarını daha da büyütmelerinin marjınal faydası ile istenmeyen negatif sonuçlar arasındaki farkın daralmakta olduğuna işaret etti. Coulton, "Parasal genişlemenin bankaların karlılıkları için bazı aşağı yönlü etkileri var. Parasal genişleme kredileri, sizin beklediğiniz kadar canlandırmaya bilir" diye konuştu.

Buna ek olarak parasal genişlemenin piyasaları bozduğunu savunan Coulton, BOJ'un hali nazırda Japon devlet tahvili piyasasının yüzde 35'ine sahip olduğunu ve bunun fiyat tespit sürecini etkisin kıldığını vurguladı. Coulton, parasal genişlemenin etkinliğinin azaldığını düşünen tek isim değil.

Citigroup stratejisti Hans Lorenzen'de yaptığı açıklamada, "Sayın merkez bankacılar, lütfen daha fazla tahvil alımını durdurun. Parasal genişmlemenin tek başına yatırım iştahını artırması muhtemel değil. Varlık alımından sağlanan fayda oluşan hasarı karşılamıyor" dedi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.