Fitch'ten Türk bankaları açıklaması

Fitch'ten Türk bankaları açıklaması

Fitch,Türk bankaları şirketlere verdikleri kredilerde kur kaynaklı zararları absorbe edebileceklerini söyledi

A+A-

Fitch Ratings, Türk bankalarının yerel bankalara döviz cinsinden verilen kredilerde oluşacak potansiyel şekilde ciddi kur zararlarına karşı koymak için için yeterli zarar absorbe etme kapasiteleri olduğunu söyledi

Fitch, bankaların iç sermaye yaratımlarının hala güçlü olduğunu ve riskleri azaltan birçok faktör olduğunu da belirtti. Türk bankalarının şirketlere verdikleri döviz cinsinden kredilerin 187 milyar ABD Doları tutarındaki bölümünün hedge edilmemiş veya zayıf hedge edilmiş olduklarını belirten Fitch, bankaların bu döviz cinsinden kredi defterlerinde gelecek birkaz yılda bazı zararlar yaşamalarını beklediklerini vurguladı. Fitch, bu zararların büyük ölçüde Türk Lirası'nın ABD Doları karşısında değer kaybetmesinin Türk Lirası cinsinden gelir elde eden şirketlerin döviz borçlarını servis etmekte zorlanmalarından kaynaklanacağını ifade etti.

Fitch, "Türk şirketlerini, bilançolarındaki para birimi uyuşmazlıkları nedeniyle EMEA bölgesinde kur riskine en açık şirketler olarak görüyoruz" değerlendirmesini de yaptı. Fitch, Türk bankalarından döviz cinsinden kredilerin büyük ihracatçı şirketler tarafından değil, yurt içinde faaliyet gösteren enerji üretim ve dağıtım, gayrimenkul geliştirme ve inşaat şirketleri tarafından kullanılma eğiliminde olduğuna dikkat çekerken, "Bu bankalar için bir risk, ancak riski azaltan birçok faktör var. Enerji ve gayrimenkul sektrü için kur riskleri ılımıl şekilde azalıyor, çünkü bu piyasalarda fiyatlama hakim olarak döviz cinsinden yapılar. Bunun yan sıra döviz cinsinden kredi kullanan şirketler genel olarak çok farklı alanlarda faaliyet gösteren gruplar ve diğer grup şirketleri arasında ihracatçı şirketlerin yer alması grubun döviz borçlanması toplam grup kaldıraç etkisini sınırlıyor" dedi.

Fitch, ayrıca bazı Türk şirket sahiplerinin yurt içi ve dışında bankalarda döviz cinsinden mevduat tutmakta olduklarına da dikkat çekti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.