Fitch'ten zayıflayan TL uyarısı

Fitch'ten zayıflayan TL uyarısı

Fitch Ratings, Türkiye'nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkeleri değerlendirdiği raporunda zayıflayan kurların ekonomiler için sorun olduğunu açıkladı

A+A-

Fitch Ratings gelişen yedi büyük piyasada özel sektör borcunun GSYİH'e oranı bu yıl sonuna kadar yüzde 77 seviyesine ulaşacağını aktardı.

Politik çalkantı, emtia fiyatlarındaki erime ve zayıf büyüme yetmiyormuş gibi, gelişen piyasaların kredibilitesi tüketici ve kurumsal borçların artmasıyla risk altına girdi.

Fitch Ratings'in Çarşamba günkü raporuna göre, gelişen yedi büyük piyasada özel sektör borcunun GSYİH'e oranı bu yıl sonuna kadar yüzde 77 seviyesine ulaşacak. Londra merkezli analistler Ed Parker ve James McCormack'e göre benzer yükümlülükler kamu borcu seviyesini aşarak ekonomileri ve finansal sistemleri “aşağı yönlü risk” altına sokuyor.

Rapora göre Brezilya, Rusya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika, Türkiye ve Meksika'da paraların değer kaybetmesi sonucu 2015 yılında özel sektör borç yükü arttı ve bu durum, hükümetlerin derecelendirmelerine zayıf GSYİH büyümesi, kötüleşen bütçe açığı, döviz rezervlerinde baskı veya kurlarda dalgalanma yoluyla yansıyabilir.

Fitch raporundaki analist notunda, “Özel sektör borcu, geçmiş finansal krizlerde bilançolara yansımıştı. Bu gergin durum, ülkelerin kredibiletelerine yansıyabilir” ifadesi yer alıyor. 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.