Ford, elektrikli otomobilleri 5 dakikada şarj edecek

Ford, elektrikli otomobilleri 5 dakikada şarj edecek

Ford, elektrikli otomobillerin şarj süresini sadece 5 dakikaya indirecek yeni kablo teknolojileri üzerinde çalışıyor.

A+A-

Ford, elektrikli otomobillerin bataryalarının bir benzin deposunu doldurmak için gereken sürede şarj olması gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden şirket, Purdue Üniversitesi ile birlikte yeni bir kablo teknolojisi üzerinde çalıştığını söyledi.

Fakat bahsedilen teknolojinin şu anda patent aşamasında olduğunu ve prototipin henüz bir elektrikli otomobil üzerinde test edilmediğini söyleniyor. Ancak Purdue ile yapılan işbirliği olumlu sonuçlanırsa sadece 5 dakikada aracın bataryasını tamamen doldurabileceğiz.

Ford, zamana ve teknolojiye ayak uydurarak gelişiyor. Buna uygun olarak sene başında bir açıklama yapan şirket, 2030 yılına kadar üretim hatlarını tamamen elektrikliye kaydıracaklarını açıkladı. Bu sebeple şirket, Köln‘de elektrikli araç üretim fabrikası açmak için 1 milyar dolar bütçe ayırdığını açıkladı.

Önümüzdeki yıllarda elektrikli otomobil üretiminde 1. sıraya yerleşen Tesla‘ya kafa tutmaya hazırlanan Ford, 2022 ve 2023 yıllarında 600 bin araç üreterek rekabete ortak olacak. Bunu başarabilmek için de en beğenilen modelleri olan Mustang Mach-E ve F-150 Lightning‘i kullanacağı söyleniyor.

Şu anki haliyle bazı elektrikli arabaları şarj etmek yavaş ve sancılı bir süreç olabiliyor. Tabii fren geri kazanım enerjisi ve bataryalarla birlikte şarj teknolojisi de büyük bir gelişim göstermeye devam ediyor. Ancak şu anda en güncel otomobili alsanız bile biten bataryaları tamamen doldurmak için en az 30 dakika fişe takılı kalması gerekiyor.

Aslında pek çok kullanıcı şehir içi kullanımda uzun menzil sunan araçları seçerek ve şehir dışı kullanımda mola esnasında 30 dakika şarj ederek bu durumun üstesinden gelebiliyor. Fakat bu durum henüz toplum tarafından ve açıkçası şarj istasyonu sayısına bakacak olursak devletler tarafından henüz kabul edilebilir bir seviyede değil.

İşte Ford tarafından finanse edilen Purdue mühendisleri tam olarak bu noktada devreye giriyor. Şarj sürelerini beş dakikaya ve hatta azına indirebilecek bir atılım yaptıklarını söylüyorlar. Bugüne kadar şarj istasyonlarında gördüğümüz gelişmeler genelde yüksek akım değerleri sağlayabilen özel makineler sayesinde gerçekleşirken bu teknoloji tamamen kablolara odaklanmış durumda.