Fransa, Google'a acımayacak

Fransa, Google'a acımayacak

Fransa Ekonomi Bakanı Michel Sapin, Google'ın Fransa'ya yapacağı vergi ödemelerinde pazarlık olmayacağını söyledi

A+A-

Google ve İngiltere hükümetinin bu ayın başında yaptığı 130 milyon poundluk anlaşmanın ‘yasaların uygulanması yerine pazarlıkların ürünü' olduğunu söyleyen Fransa Ekonomi Bakanı Michel Sapin, "Fransız vergi dairesi borçlar konusunda pazarlık yapmaz, kuralları uygular" dedi. Sapin, Google'ın Fransa'ya ödeyeceği vergi miktarının İngiltere'ye yaptığı ödemenin çok daha üzerinde olacağını da ekledi.


Google'nin ödediği vergi devede kulak

Google ve İngiltere arasında imzalanan vergi anlaşması, muhalefetteki İşçi Partisi tarafından da eleştiriliyor. İşçi Partisi anlaşmaya ‘al gülüm ver gülüm anlaşması' adını verirken, Londra'nın muhafazakar Belediye Başkanı Boris Johnson da ödenen miktarı ‘devede kulak' olarak nitelendirdi.

Avrupa Komisyonu da geçen hafta yaptığı açıklamada, İskoçya Ulusal Partisi'nin anlaşmanın yasaya uygun olmadığı yönündeki şikayetlerini dikkate aldığını belirtmiş ve konuyu incelediklerini duyurmuştu.


Apple hakkında da  soruşturma

Bu iddialar, komisyonun Google'ın İrlanda'daki vergi anlaşmalarında inceleme yapmasının ve arama motorlarındaki hakimiyetini kullanarak tekelcilik yapıp yapmadığına yönelik Avrupa Birliği soruşturmasının ardından geldi.

Avrupa Birliği Rekabet Şefi Margrethe Vestager, ülkelerin şirketlerle yaptığı anlaşmaların incelenmesi için birçok soruşturma başlattı ve vergi sisteminde yaratılan yaklaşık 800 milyon euroluk kaybın telafi edilmesi için hükümetlere talimat verdi. Vestager, teknoloji şirketi Apple'ın İrlanda'daki vergi anlaşmalarıyla ilgili de soruşturma başlattı. Uzmanlar, soruşturma sonunda, Kaliforniya merkezli teknoloji şirketinin birkaç milyar dolarlık vergi ödemesi yapacağını tahmin ediyor.

Google, geçen hafta yaptığı açıklamada 130 milyon euro'luk anlaşmanın İngiltere yasalarına uygun olduğunu söylemişti. Apple ise İrlanda hükümetiyle yapılan anlaşmaya yönelik inceleme sonrasında ödeme yapmasının gerekmediğini açıklamıştı

Ayrımcılık iddiaları

Silikon Vadisi şirketleri, Washington'da başlattıkları lobi kampanyasında, Avrupa Birliği'nin ‘Avrupalı olmadıkları' için kendilerini hedef aldığını ve kendilerine adaletsiz davranıldığını savunmuştu.

Teknoloji şirketlerinin iddialarını reddeden Fransız Ekonomi Bakanı Sapin, "Uygulanan kuralları tartışabiliriz ve bu kurallar herkese uygulanıyor, Google'a da, diğerlerine de" dedi.

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.