FT: Türkiye'nin cazibesi azalıyor

FT: Türkiye'nin cazibesi azalıyor

Financial Times'ın haberine göre, doğrudan yabancı yatırımların sert bir düşüş yaşadığı Türkiye'nin cazibesi azalıyor

A+A-

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok gelişen piyasa, 2014'te doğrudan yabancı yatırım alanında ciddi düşüş yaşadı.

Financial Times'ın haberine göre, Türkiye'de sermaye yatırımları 2014'te yüzde 49 geriledi ve Avrupa'dan proje sayısı bazında en çok yatırım çeken ilk on ülke arasındaki konum kaybedildi. Türk ekonomisi geçen yıl yüzde 3'ten az büyüyerek, hükümetin hedeflerinin altında kaldı. Ayrıca Irak ve Suriye'de yaşanan olaylar, Türkiye'ye güveni olumsuz etkiledi.

Gelişen piyasa ekonomilerindeki yavaşlama, doğrudan yabancı yatırımı ciddi anlamda kötü etkiliyor. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) son Dünya Ekonomik Görünümü'ne göre, gelişmiş ekonomilerin büyümesinin 2015'te artması beklenirken, gelişmekte olan ülkelerde büyüme 2014'teki yüzde 4.6'dan bu yıl yüzde 4.3'e gerileyecek.

Gelişmiş ekonomiler ile gelişen ülkelerin büyümeleri arasındaki farkın bir miktar kapanması, Türkiye gibi ülkelerin cazibesini azaltıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.