FT'den çarpıcı Erdoğan Davutoğlu analizi

FT'den çarpıcı Erdoğan Davutoğlu analizi

Financial Times'ta yer alan haber-analizde Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki gerilimin AKP içine kavga enjekte ettiği belirtildi

A+A-

Financial Times'ta yer alan haber-analizde Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki gerilimin AKP içine kavga enjekte ettiği belirtildi.

Financial Times'ın Türkiye muhabiri Daniel Dombey imzasını taşıyan haberde gazeteci Ahmet Hakan'ın görüşlerine de yer veriliyor ve "Türk yorumcu Ahmet Hakan, 'Erdoğan ve Davutoğlu arasında iktidar mücadelesi var' deniliyor.

Hakan, "Erdoğan 'kontrol istiyorum' derken Davutoğlu 'Ben başbakanım ve güçlerimi kullanmak istiyorum' diyor."
Haberde Erdoğan ve Davutoğlu'nun kökenlerinin tamamen farklı olduğuna da değinilmiş.

FT, ismini vermeden önde gelen bir AKP destekçisinin görüşlerine yer vermiş:
'
"Tanınmış bir AK Partisi destekçisi, 'Davutoğlu başbakan olduğunda ana işinin ülkeyi yeni bir anayasa ve sisteme götürmek olduğunu biliyordu. Erdoğan bu yüzden ona görev verdi' dedi.

Destekçi, Başbakan'ın Cumhurbaşkanı'yla arasındaki güven bağlarının şimdi bozulduğunu ve bunun sonucu olarak Erdoğan'ın Davutoğlu'na, yeni parlamentoya yönelik AK Parti aday listesi üzerinde az bir kontrole izin vereceğini ekledi."
Haberde "Erdoğan ve Davutoğlu arasındaki son gerilimin Erdoğan'ın çözüm süreciyle ilgili hükümeti eleştirmesiyle başladığı" belirtiliyor.

FT, Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bülent Arınç'ın Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını eleştirmesi ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Arınç arasında kamuoyu önünde tartışma yaşandığını aktarıyor.
Haberin sonunda Davutoğlu'nun dün Erdoğan'la herhangi bir sorun olmadığını söylediği belirtiliyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.