Garanti'nin ikinci çeyrek karı beklentilerin üzerinde

Garanti'nin ikinci çeyrek karı beklentilerin üzerinde

Garanti Bankası'nın ikinci çeyrek net karı, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 43 artışla 1.54 milyar lira oldu

A+A-

Garanti Bankası'nın ikinci çeyrek net kârı, Visa hisselerinin satışından elde edilen gelir ve net faiz gelirlerinin desteği ile geçen yıl aynı döneme göre yüzde 43 artışla 1.54 milyar lira oldu.

Bankanın KAP'a gönderdiği solo mali tablolara göre ikinci çeyrek net kârı 1.3 milyar TL beklentinin üzerinde gerçekleşti.

Krediler ve alacakları ikinci çeyrek sonunda 2015 sonuna göre yaklaşık yüzde 6 artarak 168.3 milyar liraya çıkan Garanti Bankası'nın aktif büyüklüğü de 261.5 milyar liraya ulaştı.

Net faiz gelirleri ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 10 artarak 2.75 milyar liraya çıkan bankanın net ücret komisyon gelirleri de yaklaşık yüzde 9 artarak 763 milyon lira oldu.

Bankada tek seferlik kalemlerden Visa hisselerinin satışından elde edilen gelirin de kârı desteklediği görüldü. Sözkonusu hisselerin satışından Garanti Bankası'na 58.4 milyon euro nakit ödeme yapılmış ve banka satıştan elde edilen gelirin 30 Haziran tarihli mali tablolara yansıtılacağını duyurmuştu.

Bankanın yaptığı yazılı açıklamada da ilk yarıda konsolide net kârın 2.6 milyar lira olduğu belirtilerek, ilk yarı sonu itibarıyla aktif kârlılığının yüzde 1.8 seviyesine yükseldiği kaydedildi.

Açıklamaya göre özkaynak kârlılığı yüzde 16 seviyesinde gerçekleşen Garanti Bankası'nın sermaye yeterliliği oranı da yüzde 14.5 seviyesinde.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.