Gaziantep Şehir Hastanesi'nin durumu KAP'ta ortaya çıktı!

Gaziantep Şehir Hastanesi'nin durumu KAP'ta ortaya çıktı!

Birleşim Mühendislik KAP'a yaptığı açıklamada Gaziantep Şehir Hastanesi sözleşme sürecinin iptal edildiğini üst yüklenici Rönesans Medikal'in iptal gerekçesinin "iş yerini teslim alamaması" olduğunu duyurdu.

A+A-

Birleşim Mühendislik 22 Nisan'da KAP'a yaptığı açıklamada Şubat ayında Rönesans Medikal tarafından lehine sonuçlandığı bildirilen Gaziantep Şehir Hastanesi sözleşme sürecinin iptal edildiğini duyurdu. Şirketin duyurusunda Rönesans Medikal'in iptal gerekçesinin "iş yerini teslim alamaması" olduğu vurgulandı.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker de "Gaziantep Şehir Hastanesi kimin?" başlıklı bugünkü yazısında hastanenin inşaat sürecindeki bilinmezlere işaret ederek Sağlık Bakanlığı'nın açıklama yapması gerektiğini kaydetti.

Toker'in yazısının ilgili bölümü şöyle:  

"Kamuyu Aydınlatma Platformu, herkese açık bir mecra. Hisseleri borsada işlem gören şirketler, özel durumları burada duyuruyor. Geçen hafta yapılan bildirim dikkatlerden kaçmasın. Çünkü yapımı yılan hikayesine dönen Gaziantep Şehir Hastanesi'yle ilgili.

Bildirimi yapan: Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma Sanayi ve Ticaret AŞ

Konu: RMİ Rönesans Medikal Taahhüt İnşaat AŞ'nin, Gaziantep Şehir Hastanesi için “işveren” konumuyla daha önce yaptığı ihale.

Birleşim Mühendislik, mart ayında ihaleyi kazanıp sonucu yatırımcılarına bildirmiş. (Mart kuruyla toplam 590 milyon 409 bin 886 TL)

Peki yeni bildirimle ne öğreniyoruz?

Bu ihaleye dair sözleşme sürecinin iptal edildiğini.

İŞYERİ TESLİM ALINAMAMIŞ

Sebebin ne olduğu bildirimde yazıyor: “İşverenin işyerini teslim alamaması.”

Yani Rönesans şirketi, Gaziantep Şehir Hastanesi için yeri teslim alamamış. Bu ayrıntı epeyce ilginç çünkü Rekabet Kurulu, Aralık 2021'de Rönesans ile Meridiam'ın Gaziantep Şehir Hastanesi hisselerini devralmasına izin vermişti.

Haberi araştırırken öğrendim: Gaziantep Pusula gazetesinde Barış Kaya imzalı (24 Şubat 2022) habere göre Rekabet Kurulu'nun devir kararına rağmen hisse devir işlemleri hâlâ tamamlanamamıştı.

Devrin tamamlanması önündeki engeller? Bilmiyoruz.

Herhalde Sağlık Bakanlığı, “devasa” şehir hastanesinin (1.875 yataklı) seyriyle ilgili bir açıklama yapar.

Yatırım bedeli 636 milyon Euro olarak açıklanmış olan Gaziantep Şehir Hastanesi inşaatına 10 yıl önce başlanmış.

WeBuild-Kayı İnşaat-Samsung C&T-Actus Portföy'den oluşan dörtlü konsorsiyum, proje için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası'ndan daha önce finansman sağlamış.

Ancak kamuoyuna açıklanmayan sorunlar nedeniyle bitiş tarihi her yıl birer ikişer yıl öteleniyor. Belli ki hastanenin sermaye yapısındaki sorunlar da bunlardan biri."